Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-10-30, godz. 10:30, Sport i turystyka Trwa czarna seria Pogoni Prudnik Pogoni Prudnik nadal nie udało się przełamać złej passy w rozgrywkach 1. ligi koszykarskiej. Drużyna z naszego regionu przegrała trzecie spotkanie z rzędu na własnym parkiecie. » więcej 2017-10-29, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Ryzyko zatrucia czadem zależy też od naszego postępowania W okresie jesienno-zimowym kumuluje się wiele zagrożeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych w mieszkaniach. Jednym z nich jest tlenek węgla, nazywany cichym zbójcom. W ostatnich czasie nie było roku, aby w Prudniku nie doszło… » więcej 2017-10-28, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Duże zainteresowanie prudnickich seniorów nauką języka czeskiego Ciekawą ofertę przygotował w tym semestrze prudnicki Uniwersytet Złotego Wieku „Pokolenia”. Jego słuchacze mogą m.in. dokształcać się poznając języki obce oraz uczestniczyć w wielu spotkaniach tematycznych, czy zajęciach rekreacyjnych… » więcej 2017-10-28, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Elita artystów będzie prezentować się na pograniczu polsko-czeskim Każdego miesiąca raz w Prudniku, raz w Krnovie prezentować się będą znane postaci świata sztuki z obu krajów. Przez dwa lata wspólny projekt realizować będą instytucje kulturalne z tych miast. W ramach tego przedsięwzięcia, pod… » więcej 2017-10-27, godz. 17:14, Wiadomości z regionu Konflikt o wewnętrzną drogę w Moszczance. "Drogi nie zrobiono do końca" O zakres wykonanych prac w Moszczance sprzeczano się podczas sesji rady miejskiej w Prudniku. Chodzi o drogę wewnętrzną 943. Według mieszkańców wioski i radnego opozycji gmina nie zrealizowała zadania, za które już zapłaciła wykonawcy… » więcej
401402403404405406407
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »