Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-11-01, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Sprawa śmierci dziecka trafi do ponownego rozpatrzenia? Zadecyduje sąd okręgowy Prudnicka prokuratura odwołała się od wyroku w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. W apelacji podnoszone są błędy w ustaleniach faktycznych sądu. Chodzi o proces 33-letniego Dawida K. z Głuchołaz. Prokuratura zarzuciła… » więcej 2017-10-31, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Istotne zmiany dla zmotoryzowanych przejeżdżających obok prudnickiej nekropoli W okolicach prudnickiego cmentarza komunalnego zmieniono organizację ruchu, która obowiązywać będzie do godziny 6.00 w czwartek. » więcej 2017-10-31, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Wychowawca molestował nieletnich uczestników kolonii w Górach Opawskich? Ma prokuratorskie zarzuty Do przestępstw pedofilskich miało dojść podczas kolonii w Górach Opawskich. Podejrzany w tej sprawie to 43-letni Marcin B., mieszkaniec województwa dolnośląskiego. Był on wychowawcą wypoczywających dzieci. Z zawodu nie jest ani… » więcej 2017-10-31, godz. 06:15, Wiadomości z regionu W ciągu miesiąca przez Prudnik przejeżdżać będzie zawartość tysiąca szamb? Kontrowersje wokół wieloletniego planu rozwoju oraz modernizacji urządzeń wodnych i kanalizacyjnych w gminie Prudnik. Przedłożyła go należąca do gminy spółka wodociągowa. Przy dziesięciu głosach poparcia i ośmiu wstrzymujących… » więcej 2017-10-30, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Samorządowcy oferują obiekty, posłanka wspiera powstanie w Prudniku jednostki WOT Jest szansa, że do Prudnika powróci wojsko. Zabiega o to posłanka PiS Katarzyna Czochara. Jej starania związane są z planami lokalizacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Tamtejsze obiekty pokoszarowe oglądali przedstawiciele Ministerstwa… » więcej
400401402403404405406
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »