Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-12-02, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Prudnik: Nowa świetlica dla Romów już działa Świetlicę Opiekuńczo-Wychowawczą dla Romów otwarto w Prudniku. Lokal na ten cel udostępniła i wyremontowała gmina. Z inicjatywą taką wystąpili sami Romowie. » więcej 2017-12-02, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Chcą zaszczepić dzieciom modelarskiego i lotniczego bakcyla „Papierzaki 2017”, czyli zawody modeli z papieru wystartują w Prudniku. Udział w tej imprezie nie wymaga specjalnego przygotowania. Każdy z nas pamięta samoloty z papieru puszczane na przerwach w czasach szkolnych. Liczy się zatem… » więcej 2017-12-01, godz. 18:43, Gospodarka Prudnik: Fuzja zakładów komunalnych ma być korzystna także dla mieszkańców gminy Połączenie dwóch firm komunalnych forsują władze Prudnika. Fuzja objąć ma Zarząd Budynków Komunalnych oraz Zakład Usług Komunalnych. ZBK podlegają mieszkania i lokale użytkowe, a ZUK zajmuje się głównie utrzymaniem czystości… » więcej 2017-11-30, godz. 19:10, Wiadomości z regionu Prudnik: centrum przesiadkowe na dworcu autobusowym Za 550 tysięcy złotych dworzec autobusowy w Prudniku kupi gmina. Zapłaci w dwóch ratach. Właścicielem tego obiektu jest międzynarodowa Grupy Arriva. Jest on atrakcyjnie zlokalizowany, nieopodal centrum miasta i bezpośrednio przy ruchliwej… » więcej 2017-11-29, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Janusz Siano nowym wicestarostą prudnickim Jego kandydaturę zaproponowało Polskie Stronnictwo Ludowe. Z powodów osobistych ze stanowiska tego zrezygnował Krzysztof Barwieniec, również z PSL. Nowy wicestarosta od 11 lat zasiadał w zarządzie powiatu prudnickiego. Do niedawna… » więcej
393394395396397398399
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »