Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-12-07, godz. 10:30, Sport i turystyka Pogoń Prudnik w 10 minut przegrała wygrany mecz Dziewiątej porażki w tym sezonie doznali koszykarze pierwszoligowej Pogoni Prudnik. Podopieczni Tomasza Michalaka ulegli na wyjeździe Siarce Tarnobrzeg, mimo że po trzeciej kwarcie prowadzili 63:52. » więcej 2017-12-06, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Św. Mikołaj przyniesie im prezenty od służb mundurowych O mikołajkowych prezentach dla podopiecznych placówek wychowawczych w Głogówku pamiętają służby mundurowe z powiatu prudnickiego. Jak co roku przeprowadzono zbiórkę na ten cel. Odbyła się ona wśród funkcjonariuszy więziennictwa… » więcej 2017-12-06, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Prudnicka „Dąbrówka” nagrodzona Złotym Wyróżnieniem Szkolne Schronisko Młodzieżowe 'Dąbrówka' w Prudniku uznane za najlepsze w kraju. Otrzymało Złote Wyróżnienie w 57 Ogólnokrajowym Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych. Oceniano m.in. jakość usług noclegowych, bogactwo oferty… » więcej 2017-12-06, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Ten program pomaga usamodzielnić się nastolatkom wychowywanym w rodzinach zastępczych i domach dziecka Za nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej doceniono szefową Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. Nagrodę przyznał jej minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Uznanie znalazła działalność na rzecz pieczy zastępczej… » więcej 2017-12-04, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Rośnie kolejka oczekujących na miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Prudniku Brakuje miejsc w Domach Pomocy Społecznej, które podlegają powiatom. Systematycznie wzrasta odsetek osób starszych, a według prognoz demograficznych trend ten utrzyma się w kolejnych dekadach. » więcej
392393394395396397398
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »