Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-12-16, godz. 23:30, Sport i turystyka Wysokie zwycięstwo Pogoni Prudnik Piękny prezent świąteczny sprawili w sobotę swoim kibicom koszykarze pierwszoligowej Pogoni Prudnik. Nasza drużyna pokonała przed własną publicznością wyżej notowaną Kotwicę Kołobrzeg. » więcej 2017-12-15, godz. 19:30, Gospodarka Bezrobotni i przedsiębiorcy nie narzekają na brak pieniędzy z pośredniaka Bezrobocie jest najniższe od ponad dekady, firmy zwiększają zatrudnienie. Kończący się rok jest pomyślny dla rynku pracy w powiecie prudnickim. Nie zabrakło pieniędzy na aktywizację bezrobotnych, jak i dla pracodawców tworzących… » więcej 2017-12-15, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Prudnik: W ciągu czterech miesięcy muszą wybudować most tymczasowy W szybkim tempie ma powstać most tymczasowy w Prudniku. Dzięki temu możliwe będzie choć częściowe rozładowanie gigantycznych korków ulicznych, jakie spodziewane są od mają przyszłego roku. Wówczas całkowicie zamknięty zostanie… » więcej 2017-12-12, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Prudnik: Szlachetna Paczka wsparła najbardziej potrzebujących. Byli też nieodpowiedzialni darczyńcy 18 rodzin wsparli wolontariusze Szlachetnej Paczki w powiecie prudnickim. Zgłoszono ich w sumie sześćdziesiąt, ale nie wszystkie spełniały kryteria finansowe. Pomoc otrzymali najbardziej potrzebujący. » więcej 2017-12-12, godz. 15:59, Wiadomości z regionu Po ostatniej wichurze dwie rodziny musiały opuścić swoje domy w gminie Prudnik Poszkodowani przez wichurę w gminie Prudnik otrzymają pomoc finansową. Od rana urzędnicy miejscy szacowali szkody wyrządzone przez nawałnicę. Wstępnie ocenia się je na 150 tysięcy złotych. Ogółem w gminie tej uszkodzonych jest… » więcej
390391392393394395396
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »