Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-03-25, 07:15 Autor: Jan Poniatyszyn

W pracy szybciej upływa czas. Mija rok działalności hali produkcyjnej przy areszcie w Prudniku

Stanowisko pracy osadzonego w hali produkcyjnej Aresztu Śledczego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Stanowisko pracy osadzonego w hali produkcyjnej Aresztu Śledczego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hala produkcyjna na terenie Aresztu Śledczego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hala produkcyjna na terenie Aresztu Śledczego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zarobkując za murami kryminału spłacają zobowiązania wobec rodzin i pokrzywdzonych, intensywniejsza jest też ich resocjalizacja. Przed rokiem uruchomiono halę produkcyjną w prudnickim areszcie śledczym wprowadzając tym samym program „Praca dla więźniów”. Na dwie zmiany zatrudnienie ma tam 45 osadzonych. Produkują oświetlenie ledowe do mebli.
- W ten sposób uzyskujemy wiele pozytywnych efektów – przekonuje ppłk Leszek Srębacz, dyrektor Aresztu Śledczego w Prudniku. – Skazani ze swojego wynagrodzenia spłacają alimenty oraz zobowiązania komornicze i skarbowe. W procesie resocjalizacji polski system penitencjarny traktuje pracę jako zasadniczy element. Kontrahent zatrudniający skazanych na naszej hali widzi możliwość przyjęcia niektórych z nich do swojej firmy, już w warunkach wolnościowych.

- Przede wszystkim leci czas, a bezczynność jest najgorszą rzeczą jaka może być w zakładzie karnym – powiedział więzień Aresztu Śledczego w Prudniku. – Większość z nas przychodzi do tej pracy chyba bardziej dla przyjemności, niż dla pieniędzy, bo tutaj nie da się zarobić jakiś tam kosmicznych pieniędzy. Czas płynie szybciej i jakoś inaczej dzień mija.

Wybudowana w prudnickiej jednostce penitencjarnej hala produkcyjna kosztowała 800 tysięcy złotych. Sfinansowano ją z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Zasilają go pieniądze potrącane pracującym więźniom. Po roku funkcjonowania hali produkcyjnej prudnicki areszt odprowadził do tego funduszu 154 tysiące złotych.
Leszek Srębacz
Więzień

Zobacz także

2017-01-16, godz. 17:00, Gospodarka Ponad politycznymi podziałami postarali się o powiększenie podstrefy ekonomicznej Włączeniu hal byłego „Froteksu” do podstrefy ekonomicznej oraz lokowaniu się tam firm poświęcona była konferencja prasowa w Prudniku. Uczestniczyli w niej miejscowi parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości oraz burmistrz z Platformy… » więcej 2017-01-13, godz. 20:00, Gospodarka Zamówienia in-house nie dla wszystkich gmin W przypadku odbioru śmieci nie wszystkie samorządy mogą to zadanie powierzyć własnym spółkom, na zasadzie zamówień in-house. Tak jest na przykład w Prudniku. » więcej 2017-01-13, godz. 07:27, Gospodarka Stagnacja na prudnickim rynku małych i średnich firm Rzemiosło w powiecie prudnickim specjalnie się nie rozwija, ale też nie ma większego regresu. Przedsiębiorcy z tego regionu spotkali się, aby poznać zmiany w przepisach, które obowiązują od nowego roku. Informacje na ten temat przekazali… » więcej 2017-01-11, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Brakuje rodzin zastępczych. Bolączka, na którą PCPR nie ma lekarstwa Za mało jest w powiecie prudnickim niespokrewnionych rodzin zastępczych. Problem ten występuje już od kilku lat. Mimo akcji promujących takie rodziny nadal brakuje chętnych, by je powołać. » więcej 2017-01-11, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Powiat prudnicki skasuje część swoich tras rowerowych Ścieżki rowerowe powstają bez ładu i składu? Taka jest opinia wielu ekspertów i znajduje ona potwierdzenie między innymi w Prudniku. Inwestycje te realizowane są często przy dużym nakładzie finansowym budżetów samorządowych oraz… » więcej
456457458459460461462
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »