Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-03-25, 07:15 Autor: Jan Poniatyszyn

W pracy szybciej upływa czas. Mija rok działalności hali produkcyjnej przy areszcie w Prudniku

Stanowisko pracy osadzonego w hali produkcyjnej Aresztu Śledczego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Stanowisko pracy osadzonego w hali produkcyjnej Aresztu Śledczego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hala produkcyjna na terenie Aresztu Śledczego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hala produkcyjna na terenie Aresztu Śledczego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zarobkując za murami kryminału spłacają zobowiązania wobec rodzin i pokrzywdzonych, intensywniejsza jest też ich resocjalizacja. Przed rokiem uruchomiono halę produkcyjną w prudnickim areszcie śledczym wprowadzając tym samym program „Praca dla więźniów”. Na dwie zmiany zatrudnienie ma tam 45 osadzonych. Produkują oświetlenie ledowe do mebli.
- W ten sposób uzyskujemy wiele pozytywnych efektów – przekonuje ppłk Leszek Srębacz, dyrektor Aresztu Śledczego w Prudniku. – Skazani ze swojego wynagrodzenia spłacają alimenty oraz zobowiązania komornicze i skarbowe. W procesie resocjalizacji polski system penitencjarny traktuje pracę jako zasadniczy element. Kontrahent zatrudniający skazanych na naszej hali widzi możliwość przyjęcia niektórych z nich do swojej firmy, już w warunkach wolnościowych.

- Przede wszystkim leci czas, a bezczynność jest najgorszą rzeczą jaka może być w zakładzie karnym – powiedział więzień Aresztu Śledczego w Prudniku. – Większość z nas przychodzi do tej pracy chyba bardziej dla przyjemności, niż dla pieniędzy, bo tutaj nie da się zarobić jakiś tam kosmicznych pieniędzy. Czas płynie szybciej i jakoś inaczej dzień mija.

Wybudowana w prudnickiej jednostce penitencjarnej hala produkcyjna kosztowała 800 tysięcy złotych. Sfinansowano ją z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Zasilają go pieniądze potrącane pracującym więźniom. Po roku funkcjonowania hali produkcyjnej prudnicki areszt odprowadził do tego funduszu 154 tysiące złotych.
Leszek Srębacz
Więzień

Zobacz także

2017-05-23, godz. 14:03, Gospodarka Rządowy program mieszkaniowy nie dla wszystkich TBS? Ponad rok oczekuje na kredyt inwestycyjny Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Z wnioskiem o wsparcie inwestycji mieszkaniowej wystąpiono do Banku Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2017-05-22, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Zwrot akcji w sprawie machlojek finansowych w prudnickim DPS Z pozycji roszczeniowych na defensywne przeszły zwolnione pracownice Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Powodem ich dyscyplinarek były nieprawidłowości finansowe w tej placówce. Wykryła je w ubiegłym roku kontrola przeprowadzona przez… » więcej 2017-05-22, godz. 06:45, Wiadomości z regionu Śmieci ze Śląska wylądowały nieopodal Głuchołaz. Oskarżeni staną przed sądem Zagrożenie dla ludzi i przyrody spowodowali w Górach Opawskich dwaj mieszkańcy Śląska. Teraz odpowiedzą za to przed sądem. Mariusz Ś. i Witold W. zorganizowali przywóz do Konradowa w gminie Głuchołazy 300 ton śmieci. Odpady ze… » więcej 2017-05-19, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Wyjątkowa okazja poznania dziejów Prudnika oraz historii związanych z nim ludzi Wystawy, warsztaty oraz zajęcia w terenie - takie są główne atrakcje „Nocy Muzeów” w Prudniku. Impreza ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczestników. Odbywać się będzie w pomieszczeniach miejscowej placówki wystawienniczej… » więcej 2017-05-19, godz. 14:40, Wiadomości z regionu Opolanie i ich zagraniczni partnerzy. Nagrodzono międzynarodowe projekty Dziewięć projektów nagrodzonych przez marszałka województwa opolskiego w ramach konkursu 'Partnerstwo bez granic'. Wyróżnione inicjatywy zostały zrealizowane w 2016 roku we współpracy z partnerami zagranicznymi. » więcej
428429430431432433434
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »