Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-03-03, 21:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Problemy z ustaleniem koordynacji blokują wypłatę 500 plus i zasiłku rodzinnego. Pokrzywdzone są głównie samotne matki

Blisko 150 wnioskodawców z gminy Prudnik czeka na wypłatę zasiłku rodzinnego oraz świadczenia 500 plus [zdj. Jan Poniatyszyn]
Blisko 150 wnioskodawców z gminy Prudnik czeka na wypłatę zasiłku rodzinnego oraz świadczenia 500 plus [zdj. Jan Poniatyszyn]
2,5 tysiąca wnioskodawców z Opolszczyzny nie otrzymało pieniędzy z programu 500 plus oraz zasiłku rodzinnego. Najczęściej są to porzucone, rozwiedzione kobiety, samotnie wychowujące dzieci, których biologiczni ojcowie przebywają gdzieś za granicą. Z tym związany jest cały problem.
Konieczne jest ustalenie, czy przebywający za granicą rodzic lub były partner pobiera tam świadczenia wychowawcze. Zajmuje się tym Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Jak się okazuje instytucja ta i to nie z własnej winy ma z tym spore problemy.

- Rodzice składają u nas wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz 500 plus - mówi Bernadeta Bednarczuk z Ośrodka Pomocy Społecznej w Prudniku. – My te wnioski kompletujemy i do ROPS przekazaliśmy ich ponad 150. W znakomitej większości czekamy na ustalenie elementów koordynacji w badanych sprawach. Koordynacja jest to ustalenie, czy w danej sprawie mają zastosowanie przepisy kraju pracy rodzica, czy przepisy kraju, w którym zamieszkuje dziecko.

Unia Europejska zakazuje kumulacji świadczeń o charakterze rodzinnym wypłacanych w dwóch państwach członkowskich. Możliwe jest otrzymanie najwyższej kwoty świadczenia, jaką przewiduje ustawodawstwo jednego z tych państw. Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w krajach UE ma ograniczyć przypadki nienależnego pobierania świadczeń przez osoby mieszkające za granicą.

- Od kwietnia czekamy na informację, czy w sprawie naszych wnioskodawców jest koordynacja, czy jej nie ma - mówi pracownik pomocy społecznej z Prudnika. – ROPS-y mają problem z ustaleniem koordynacji. Powodem są trudności z uzyskaniem informacji od zagranicznych instytucji pośredniczących, a co się z tym wiąże nie wydane są do dzisiaj decyzje o przyznaniu lub odmowie przyznania wnioskowanych świadczeń. Mówimy o programie 500 plus oraz świadczeniach rodzinnych.

- W ubiegłym roku otrzymaliśmy 5640 wniosków dotyczących programu 500 plus i zasiłków rodzinnych – powiedziała nam Danuta Średzińska, Kierownik Referatu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.

W sprawach obu tych świadczeń instytucja ta wydała 3036 decyzji. Na bieżąco kontaktuje się ze swoimi odpowiednikami w krajach unijnych. Najwięcej problemów ma z Niemcami, którzy na korespondencję odpowiadają po 1,5 roku lub w ogóle. W opolskim ROPS-ie ustaleniem koordynacji zajmuje się 23 urzędników. Rocznie mają blisko 12 tysięcy spraw. Przy wdrażaniu programu 500 plus ROPS w Opolu nie otrzymał żadnego wsparcia finansowego z budżetu państwa. Pieniądze takie dostały natomiast gminy.
Bernadeta Bednarczuk
Bernadeta Bednarczuk

Zobacz także

444445446447448449450
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »