Eksperymentując i bawiąc się można poznawać tajemnice wielu zjawisk. Możliwości takie dają specjalne eksponaty, które z Centrum Nauki Kopernik przyjechały do Gimnazjum nr 1 w Prudniku. W naszym regionie zainaugurowany został ogólnopolski Program Naukobus. Firmuje go Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Ideą tego projektu jest otwarcie wrót do świata nauki, dlatego Naukobus dotrze do najmniejszych nawet placówek oświatowych – mówi poseł Katarzyna Czochara, która uczyła w prudnickim gimnazjum. – Ten projekt ma na celu umożliwienie dzieciom i młodzieży z małych miejscowości prowadzenie doświadczeń, czyli mogą zobaczyć to, co jest w CNK, a dzisiaj mamy to w naszym gimnazjum.
- Tutaj jest ukryty obraz, spróbujmy go zobaczyć – mówi Magdalena Aszer, animator z CNK, która wskazuje na abstrakcyjny rysunek jednego z eksponatów. – Pomocne może być to zwierciadło. To jest kwestia wychodzenia po za schematy, a nie jest to łatwe. To wypukłe zwierciadło traktujemy jak lustro. Jeżeli odpowiednio je ustawimy, to możemy w nim zobaczyć odbicie i zaskakujący obraz.
- Te rzeczy są bardzo interesujące i pokazują, jak można uczyć w inny sposób – dzieli się swoimi wrażeniami Wiktoria, uczennica prudnickiego gimnazjum. – Zainteresowały mnie klocki. Trzeba było ubrać okulary, które odwracały widziany obraz. Dlatego trudno było umieścić te klocki w odpowiednich otworach.
Naukobus, który będzie odwiedzał szkoły w całym kraju przewozi 15 eksponatów. Uczniowie mogą je przetestować. Na wszelkie pytania chętnie odpowiadają towarzyszący eksponatom animatorzy nauki.