Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-12-13, 15:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnicka "Solidarność" wspomina. - Ryzykowaliśmy święcąc zakładowy sztandar w niedzielę ogłoszenia stanu wojennego

Mimo zakazu zgromadzeń 13 grudnia 1981 r. w prudnickim kościele parafialnym biskup Wacław Wycisk poświęcił sztandar NSZZ „Solidarność” ZPB „Frotex” [zdj. Ryszard Kasza]
Mimo zakazu zgromadzeń 13 grudnia 1981 r. w prudnickim kościele parafialnym biskup Wacław Wycisk poświęcił sztandar NSZZ „Solidarność” ZPB „Frotex” [zdj. Ryszard Kasza]
W 1981 roku prudnicka "Solidarność" należała do największych organizacji związkowych na Opolszczyźnie. Od rana, 13 grudnia po ulicach miasta krążyły patrole milicji. Mimo zagrożenia aresztowaniami związkowcy podjęli ryzykowną decyzję. W kościele parafialnym poświęcono sztandar "Solidarności", największego w mieście zakładu „Frotex”. We mszy uczestniczyły tłumy wiernych.
- Potem z tym sztandarem przemaszerowaliśmy przez całe miasto do fabryki - wspomina Władysława Ginter, była działaczka "Solidarności" z Froteksu. – Sztandar był internowany, tak jak m.in. i ja. Zabrano nas w Prudniku rano. Później zawieźli nas do Opola. W więzieniu było strasznie. Przez to, co tam doznałam nie wróciłam już do pracy. Nie byłam bita, ale wykańczana psychicznie. Na wpółprzytomną odwieziono mnie do szpitala. Serce boli, że tyle człowiek stracił zdrowia, straciłam pracę, ale cieszę się, że żyję. Jeżeli trzeba by powtórzyć jeszcze raz, co było, to staję w pierwszym szeregu.

Władysława Ginter, społecznie od 25 lat prowadzi świetlicę Caritas w prudnickim Domu Katolickim. Dokształcane i dożywiane są tam dzieci m.in. z ubogich rodzin. Zdelegalizowana przez komunistyczne władze "Solidarność" nigdy już nie odzyskała dawnej pozycji w Prudniku. W drodze upadłości zlikwidowano Zakłady Obuwnicze oraz „Frotex”, gdzie związek ten miał najliczniejsze struktury.

Wprowadzenie stanu wojennego było dramatem dla całego społeczeństwa, ale jego konsekwencje najbardziej odczuli liderzy "Solidarności" i działacze antykomunistycznej opozycji. Wśród internowanych był prudnicki historyk Czesław Dumkiewicz. W sierpniu 1980 roku kierował strajkiem w kopalni Powstańców Śląskich. Potem był etatowym działaczem "Solidarności".

- Aresztowano mnie w Bytomiu – opowiada Dumkiewicz. – Wieziono nas w niewiadomym kierunku. Byłem przerażony. Na drugi dzień dowiedziałem się, że jestem w zakładzie karnym Zabrze – Zaborze. Warunki były tam fatalne. To było stare więzienie. Myliśmy się w wiadrach. O wiele gorsze było to, że z wolna narastała agresja. To normalne w warunkach izolacji, gdy przez dłuższy czas przebywa z sobą grupa mężczyzn. Irytujące stawało się, że ktoś kaszle, chrapie, czy ma jakieś swoje przyzwyczajenia.

W tym więzieniu doszło do dramatycznych wydarzeń, które wspomina Prudniczanin:
- Grupa członków KPN rozpoczęła strajk głodowy. Wówczas przyjechało ZOMO i straszliwie ich pobito. W stosunku do pozostałych stosowano inne szykany. Podczas przesłuchań służba bezpieczeństwa straszyła, że oto tam żona jest chora, ktoś do niej chodzi, że dziecko jest chore, a pan by mógł coś tam podpisać i wyjść.

Po 1989 roku Czesław Dumkiewicz był przewodniczącym "Solidarności" w Prudniku. Z okazji rocznicy 13 grudnia w tym mieście odbędzie się spotkanie z Julianem Golakiem, twórcą wystawy „Szlak do wolności”. Rozpocznie się ono o godzinie 17. Spotkanie to połączone jest z recitalem Bartosza Mikluszki, który wystąpi w repertuarze Jacka Kaczmarskiego.
Władysława Ginter
Czesław Dumkiewicz
Czesław Dumkiewicz

Zobacz także

2017-03-01, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Żołnierze powojennego, antykomunistycznego podziemia są inspiracją dla młodego pokolenia z Prudnika O Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pamięta się także w Prudniku. Przed tamtejszym pomnikiem Żołnierza Polskiego wartę honorową wystawili licealiści z klas mundurowych. Wieniec złożyła delegacja urzędu miejskiego… » więcej 2017-03-01, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Radni bezradni? Stowarzyszenie Prudniczanie o miejskich i powiatowych rajcach Urszula Rzepiela w gminie i Mirosław Czupkiewicz w powiecie są liderami prudnickiego raportu aktywności radnych. Jest to jedyna taka społecznie przygotowana analiza w regionie. Zawiera ona podsumowanie pracy radnych za ubiegły rok. Oceniono… » więcej 2017-02-28, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Zamkną most, jest szansa na budowę nowej drogi Zapowiadane utrudnienia komunikacyjne w Prudniku mogą niespodziewanie przysłużyć się temu regionowi. W czerwcu na półtora roku zamknięty zostanie dla ciężarówek most w ciągu ruchliwej drogi krajowej nr 41. Związane jest to z przebudową… » więcej 2017-02-27, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Każdy będzie mógł sięgnąć po automatyczny defibrylator zewnętrzny PCztery defibrylatory będą ogólnie dostępne w Prudniku, a jeden w Głogówku. W ramach projektu pod nazwą „Razem dla bezpieczeństwa” urządzenia te kupił powiat prudnicki. Instalowane są na ścianach obiektów oświatowych. Jednym… » więcej 2017-02-27, godz. 14:45, Kultura i rozrywka Powstało kompendium wiedzy o kulturze mieszkańców Ziemi Prudnickiej Ukazała się nowatorska książka poświęcona Ziemi Prudnickiej. Przybliża ona niematerialne dziedzictwo różnych grup społecznych zamieszkujących ten region. Publikacja ma tytuł „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego… » więcej
447448449450451452453
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »