Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-10-19, 16:19 Autor: Jan Poniatyszyn

Chcą być w Europie, a nie w jakiejś unii moskiewskiej

Podczas wspólnych warsztatów świetnie dogadują się uczennice z Prudnika i Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Podczas wspólnych warsztatów świetnie dogadują się uczennice z Prudnika i Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
„Razem, a nie obok siebie” pod takim hasłem realizowany jest polsko-ukraiński projekt w Prudniku. Uczestniczy w nim po dwudziestu uczniów ze szkół partnerskich, które współpracują ze sobą od czterech lat. Celem tego tygodniowego spotkania jest przełamywanie historycznych uprzedzeń i stereotypów funkcjonujących w obu narodach. Zaplanowano m.in. wspólne warsztaty, zwiedzanie obozu w Łambinowicach oraz wizytę na Uniwersytecie Opolskim.
- Prezentowane też będą narodowe zwyczaje i tradycje, czyli jaką kulturę mamy po stronie polskiej i ukraińskiej - mówi Jadwiga Harasymowicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku. – Zależy nam, aby młodzież umiała właściwie komunikować się ze sobą, rozumiała fakty historyczne oraz o nich rozmawiała i nie bała się trudnych tematów. Przed wszystkim, aby młodzi ludzie uczyli się być ze sobą.

- Przyjeżdżamy tutaj, aby poznać jakie jest życie w Polsce oraz w Unii Europejskiej – powiedział Anton Revtiuk, dyrektor Liceum Matematyczno-Fizycznego w Nadwórnej. – Chcemy się też poznać, jaka jest tu kultura, a nasze dzieci chcą być tutaj w Europie, a nie w Azji, w jakiejś unii moskiewskiej.

Projekt prudnickiego liceum uzyskał dofinansowanie w konkursie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Jest to nowy program mający na celu wspieranie współpracy młodzieży polskiej i ukraińskiej na rzecz budowania przyjaznych relacji między społeczeństwami obu państw. Nadwórna jest miastem partnerskim Prudnika.
Jadwiga Harasymowicz
Anton Revtiuk

Zobacz także

2016-03-18, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Mieszkańcy naszego regionu też zostali Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej otwarto w Markowej na Podkarpaciu. Nosi ono imię Rodziny Ulmów, która w wiosce tej dała schronienie ośmiorgu Żydów. Niemieccy żandarmi zamordowali ukrywających się oraz… » więcej 2016-03-17, godz. 10:00, Gospodarka Powiększa się euroregionalne stowarzyszenie samorządów lokalnych Kolejne gminy wstępują do Euroregionu „Pradziad”. Zachętą jest możliwość pozyskania unijnych funduszy oraz nawiązanie kontaktów z czeskimi partnerami. W najbliższych latach Unia Europejska wyda największe dotychczas pieniądze… » więcej 2016-03-16, godz. 07:00, Gospodarka Biogazownia może zagrozić m.in. winniczkom i tygrzykom paskowatym Lokalizację wielomilionowej inwestycji utrudniają władze Prudnika - tak twierdzi wójt sąsiedniej Lubrzy. Problem dotyczy budowy biogazowni rolniczej w Prężynce. Ma ona powstać na pograniczu tych gmin. Wójt Lubrzy ogłosił przeprowadzenie… » więcej 2016-03-15, godz. 18:46, Kultura i rozrywka Prądnik, czy Brudnik był nazwą, od której wywodzi się Prudnik? Do zderzenia poglądów na temat genezy nazwy Prudnika doszło w niemieckim Northeim. Odbyła się tam konferencja Komisji Historycznej Powiatu Prudnickiego. Działa ona 31 lat, a powołali ją Niemcy, których po 1945 roku wysiedlono z południa… » więcej 2016-03-14, godz. 09:30, Sport i turystyka Trudna przeprawa Pogoni Prudnik Zwycięstwo po niezwykle trudnym meczu odnieśli I ligowi koszykarze z Prudnika. Tym razem w swojej 'twierdzy' pokonali GKS Tychy 78:75. » więcej
524525526527528529530
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »