„Razem, a nie obok siebie” pod takim hasłem realizowany jest polsko-ukraiński projekt w Prudniku. Uczestniczy w nim po dwudziestu uczniów ze szkół partnerskich, które współpracują ze sobą od czterech lat. Celem tego tygodniowego spotkania jest przełamywanie historycznych uprzedzeń i stereotypów funkcjonujących w obu narodach. Zaplanowano m.in. wspólne warsztaty, zwiedzanie obozu w Łambinowicach oraz wizytę na Uniwersytecie Opolskim.
- Prezentowane też będą narodowe zwyczaje i tradycje, czyli jaką kulturę mamy po stronie polskiej i ukraińskiej - mówi Jadwiga Harasymowicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku. – Zależy nam, aby młodzież umiała właściwie komunikować się ze sobą, rozumiała fakty historyczne oraz o nich rozmawiała i nie bała się trudnych tematów. Przed wszystkim, aby młodzi ludzie uczyli się być ze sobą.
- Przyjeżdżamy tutaj, aby poznać jakie jest życie w Polsce oraz w Unii Europejskiej – powiedział Anton Revtiuk, dyrektor Liceum Matematyczno-Fizycznego w Nadwórnej. – Chcemy się też poznać, jaka jest tu kultura, a nasze dzieci chcą być tutaj w Europie, a nie w Azji, w jakiejś unii moskiewskiej.
Projekt prudnickiego liceum uzyskał dofinansowanie w konkursie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Jest to nowy program mający na celu wspieranie współpracy młodzieży polskiej i ukraińskiej na rzecz budowania przyjaznych relacji między społeczeństwami obu państw. Nadwórna jest miastem partnerskim Prudnika.