O kulturze i edukacji regionalnej na pograniczu polsko – czeskim dyskutowano w Prudniku. Odbyła się tam międzynarodowa konferencja naukowa zorganizowana w ramach I Kongresu Czechoznawstwa Polskiego. Spotkanie to zainaugurowało cykl wydarzeń w różnych miastach. Ideą tej inicjatywy jest m.in. pobudzanie zainteresowania sprawami czeskimi oraz stworzenie płaszczyzny wymiany informacji związanych z tym krajem.
- Czesi postrzegają Polaków bardzo pozytywnie - mówi Marta Kmet z Polskiego Centrum Pedagogicznego w Czeskim Cieszynie. – Wielką rolę odegrali tu polscy czechofile, jeżeli mogę tak nazwać osoby, które interesują się i promują kulturę i życie Czechów. To jest Mariusz Szczygieł, Aleksander Kaczorowski, Leszek Mazan. W Polsce ukazują Czechów, ale przez to otwiera się i pięknie barwi obraz Polaka w Czechach.
Prudnicka konferencja I Kongresu Czechoznawstwa Polskiego odbyła się w tamtejszym ośrodku kultury. Ostatnim akcentem tego spotkania było otwarciem wystawy Juliana Golaka „Szlak do Wolności”. Ekspozycja ta dokumentuje spotkania polskich i czeskich opozycjonistów na Snieżce. I Kongres Czechoznawstwa Polskiego rozpocznie się we Wrocławiu 24 października.