Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-07-10, 18:54 Autor: Jan Poniatyszyn

Uczcili wojenne ofiary ukraińskich nacjonalistów

Katarzyna Czochara składa kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym zamordowanych w Puźnika. Wartę honorową wystawił Związek Strzelecki „Strzelec” z Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Katarzyna Czochara składa kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym zamordowanych w Puźnika. Wartę honorową wystawił Związek Strzelecki „Strzelec” z Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pomordowanych w Puźnikach oraz innych miejscowościach na Kresach upamiętniono w Niemysłowicach koło Prudnika. Odprawiono tam mszę w intencji ofiar nacjonalistów ukraińskich. Pod obeliskiem upamiętniającym ludobójstwo na Wschodzie wiązanki kwiatów złożyli m.in. posłanka oraz burmistrz i starosta. Puźniki to nieistniejąca już wioska w województwie tarnopolskim. W lutową nocy 1945 roku napadła na nią Ukraińska Powstańcza Armia. Zginęło co najmniej 70 mieszkańców. Banderowcy zmasakrowali także kobiety i dzieci. Ocalałych z tej rzezi przesiedlono m.in. do Niemysłowic.
- Co noc szliśmy z mamą schronić się na plebanię – mówi Edward Biernacki, który podczas ataku na Puźniki miał 11 lat. – Nikt z mojej rodziny nie zginął, bo uratowała nas plebania. Znoszono tam rannych, którzy w takim oddzielnym pokoju dogorywali. Widziałem łuny ognia, palące się chaty, padnięte zwierzęta, a później pogorzelisko. Obecnie Ukraińcy są skłóceni. Jedni z nich chcieliby mieć przyjaciół w Polsce, ale są też grupy uzbrojonych zwolenników Bandery i to mnie niepokoi.

W całym kraju trwają obchody upamiętniające ludobójstwo Polaków na Kresach. 11 lipca 1943 roku nastąpiło apogeum Zbrodni Wołyńskiej. Wówczas jednocześnie oddziały UPA oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów napadły na blisko sto polskich osad. Wymordowano całe wioski. Senat wezwał Sejm do ustanowienie 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Ustawa ma być procedowana w późniejszym terminie.
- Od wielu lat zabiegamy o szczególne upamiętnienie zbrodni na Kresach - mówi Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości z Prudnika. – Chcemy, aby Sejm przyjął ustawę, która w konkretnym, wyznaczonym dniu będzie upamiętniać ludobójstwo na Kresach Wschodnich. Ważne jest, aby pamięć o rzezi naszych rodaków nigdy nie zginęła. Chcemy też uhonorować Ukraińców, którzy w tym trudnym czasie ratowali i przechowywali Polaków.

Zbrodnia Wołyńska jest symbolicznym określeniem mordów dokonanych na Polakach przez UPA-OUN. Według szacunków historyków liczba ofiar na Wołyniu, w Galicji Wschodniej oraz na innych terenach wynosi ponad sto tysięcy.
Edward Biernacki
Katarzyna Czochara

Zobacz także

2024-09-26, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "Czy jeszcze jest sens istnienia takiego powiatu?”. Powiat prudnicki chce przekazać drogi gminom Powiat prudnicki zamierza przekazać gminom blisko 100 kilometrów dróg, którymi zarządza. Wzbudza to kontrowersje w gminach. Natomiast władze powiatu powołują się na zapisy ustawowe i wyroki sądów, które dają taką możliwość… » więcej 2024-09-26, godz. 17:23, Wiadomości z regionu "Pokazują talenty wokalne czy taneczne". To 5. Festiwal Radości w Prudniku W Prudniku wiele pozytywnej energii przekazali występujący podczas Festiwalu Radości. To już piąta edycja Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy z czterech województw południowej Polski… » więcej 2024-09-25, godz. 13:00, Sport i turystyka Olimpijczycy i paralimpijczycy charytatywnie dla powodzian W sobotę w Warszawie odbędzie się nietypowy mecz koszykówki z udziałem polskich olimpijczyków i paralimpijczyków, z którego dochód zostanie przeznaczony na remont zniszczonej przez powódź hali sportowej 'Obuwnik' w Prudniku. » więcej 2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »