Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-06-28, 15:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Są plusy i minusy wygaszania gimnazjów. Skorzystają licea?

I Liceum Ogólnokształcące w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
I Liceum Ogólnokształcące w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Z mieszanymi odczuciami przyjmowana jest rządowa propozycja reformy oświaty. Zakłada ona likwidację gimnazjów, powrót do ośmioletniej podstawówki i czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Na decyzje w tej sprawie oczekiwano również w Prudniku. Tamtejsze stowarzyszenie zabiegało o utworzenie gimnazjum przy liceum ogólnokształcącym. Uzyskało już nawet akceptację opolskiego kuratorium oświaty.
- W tej sprawie zamiary ministerstwa są dla nas niekorzystne – mówi Jadwiga Harasymowicz, dyrektor pierwszego Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku. – Skoro ministerstwo edukacji podjęło decyzję o wygaszaniu gimnazjów od 2017 roku, więc niestety nasz pomysł na szkołę musimy mocno przeredagować. Będziemy czekać na akty wykonawcze i być może będziemy się zastanawiać nad inną propozycją szkoły.

Z aprobatą natomiast przyjmowany jest w szkołach średnich powrót do czteroletnich liceów ogólnokształcących. Wydłużenie o rok edukacji licealistów ma wiele zalet.
- Pokazują to doświadczenia z poprzednich lat – argumentuje Jadwiga Harasymowicz. – Dla mnie, jako chemika, czteroletnie liceum jest dużo lepszym rozwiązaniem, bo nie będzie straty czasu. Będę pracować z uczniem cztery lata. Mam szansę rozwijać jego zainteresowanie i właściwie przygotować go do matury i studiów.

Projekt ustawy reformującej oświatę trafić ma do Sejmu w październiku.
Jadwiga Harasymowicz
Jadwiga Harasymowicz

Zobacz także

2017-03-11, godz. 15:40, Wiadomości z regionu Słuchacze prudnickiego "Medyka" doświadczenie zdobywają za granicą W Berlinie swoje kwalifikacje podnosiły słuchaczki Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Czterotygodniowe praktyki zawodowe odbywały w ramach europejskiego Programu Erasmus Plus. » więcej 2017-03-11, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Gmina zadba o trzylatki, a ich matki będą mogły pójść do pracy Nie będzie już problemów z posłaniem dziecka do przedszkola w gminie Prudnik. Władze samorządowe planują zwiększyć liczbę miejsc dla maluchów. Na kłopoty z tym narzekały m.in. matki, które zamierzały podjąć zatrudnienie, ale… » więcej 2017-03-09, godz. 17:00, Gospodarka Jesteśmy lepsi od Czechów w... staraniach o unijne pieniądze Potencjalni beneficjenci z Opolszczyzny przebijają sąsiadów z Czech w staraniach o unijne pieniądze. Zakończył się trzeci nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad. Do Programu Interreg V-A… » więcej 2017-03-08, godz. 22:15, Gospodarka Nie ma miejsc w przedszkolu, trudno znaleźć pracę. Trudna sytuacja mieszkanek powiatu prudnickiego Spada bezrobocie w powiecie prudnickim. Nadal jednak najtrudniej jest tam znaleźć pracę kobietom. Problemy mają zwłaszcza matki samotnie wychowujące dzieci. Kobiety stanowią ponad 55 procent zarejestrowanych w tamtejszym pośrednia… » więcej 2017-03-08, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Obawiają się centralizacji usług świadczonych przez powiaty Odbieranie powiatom ich kompetencji niepokoi starostów. W Częstochowie dobyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie Związku Powiatów Polskich. Poświęcone było omówieniu zagrożeń dla funkcjonowania tego szczebla samorządu lokaln… » więcej
444445446447448449450
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »