Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-05-31, 21:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Zawiódł system egzaminacyjny, nadzorujący czy uczniowie?

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
19 uczniów prudnickiego technikum ponownie przystąpi do egzaminu zawodowego z informatyki. Będzie to ich drugie podejście. Podczas lutowego egzaminu dopatrzono się w ich pracach podobieństwa. Wychwyciła to Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu. Poinformowała szkołę o unieważnieniu egzaminu. Żaden z jej uczniów nie odwołał się od tego. Z przyczyn organizacyjnych egzamin ten zdawano na trzy zmiany w kilkugodzinnych odstępach.
- Zawiódł trochę system – analizuje Wiesław Kopterski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku. – Na każdej z tych zmian było dokładnie to samo zadanie postawione maturzystom. Wiadomo już, że po pierwszej zmianie egzaminu, albo jeszcze przed jej zakończeniem, zadania pojawiają się w Internecie. Młodzież ma dostęp do wszelkiego rodzaju pomocy elektronicznych. Bardzo łatwo mogła to zadanie zgrać i w jakiś znany sobie sposób zostało ono prawdopodobnie między uczniami przekazane.

W sesji zimowej egzamin zawodowy zdawało blisko 10 tysięcy uczniów. Unieważniono go w trzech szkołach.
– Chodzi tutaj o kilkadziesiąt osób, także te z Prudnika - mówi Wojciech Małecki, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. – Nowe procedury obowiązują dopiero rok. Coś tam zawiodło. Zespół nadzorujący nie zwrócił uwagi na samodzielność uczniów, ale z drugiej strony to zdający decydowali o tym, że przekazują sobie informacje i nie piszą samodzielnie.

Do egzaminu praktycznego uczniowie klasy technikum Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku przystąpią znowu w czerwcu. Więcej na ten temat powiemy w środę, w programie Loża Radiowa.
Wiesław Kopterski
Wojciech Małecki

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »