Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-05-31, 21:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Zawiódł system egzaminacyjny, nadzorujący czy uczniowie?

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
19 uczniów prudnickiego technikum ponownie przystąpi do egzaminu zawodowego z informatyki. Będzie to ich drugie podejście. Podczas lutowego egzaminu dopatrzono się w ich pracach podobieństwa. Wychwyciła to Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu. Poinformowała szkołę o unieważnieniu egzaminu. Żaden z jej uczniów nie odwołał się od tego. Z przyczyn organizacyjnych egzamin ten zdawano na trzy zmiany w kilkugodzinnych odstępach.
- Zawiódł trochę system – analizuje Wiesław Kopterski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku. – Na każdej z tych zmian było dokładnie to samo zadanie postawione maturzystom. Wiadomo już, że po pierwszej zmianie egzaminu, albo jeszcze przed jej zakończeniem, zadania pojawiają się w Internecie. Młodzież ma dostęp do wszelkiego rodzaju pomocy elektronicznych. Bardzo łatwo mogła to zadanie zgrać i w jakiś znany sobie sposób zostało ono prawdopodobnie między uczniami przekazane.

W sesji zimowej egzamin zawodowy zdawało blisko 10 tysięcy uczniów. Unieważniono go w trzech szkołach.
– Chodzi tutaj o kilkadziesiąt osób, także te z Prudnika - mówi Wojciech Małecki, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. – Nowe procedury obowiązują dopiero rok. Coś tam zawiodło. Zespół nadzorujący nie zwrócił uwagi na samodzielność uczniów, ale z drugiej strony to zdający decydowali o tym, że przekazują sobie informacje i nie piszą samodzielnie.

Do egzaminu praktycznego uczniowie klasy technikum Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku przystąpią znowu w czerwcu. Więcej na ten temat powiemy w środę, w programie Loża Radiowa.
Wiesław Kopterski
Wojciech Małecki

Zobacz także

2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »