Coraz mniej uczniów przystępuje do egzaminu gimnazjalnego. Powodem jest niż demograficzny. W prudnickim gimnazjum nr 1 do tego sprawdzianu wiedzy przystąpiło 187 uczniów. Jeszcze przed kilku laty było ich czterystu. Egzamin gimnazjalny piszą teraz w auli oraz kilku szkolnych pracowniach. W czasach, gdy roczniki były znacznie liczniejsze sprawdzian ten odbywał się w miejskiej hali sportowej. Gimnazjaliści najpierw pisali test z historii i wiedzy o społeczeństwie, po przerwie z języka polskiego.
- Mimo wcześniejszych obaw ta część egzaminu nie była trudna – mówi Mateusz Stępień z Gimnazjum nr 1 w Prudniku. – Zakładaliśmy, że będzie to trochę trudniejsze i stres był większy, ale jak się okazało nie było to wcale takie trudne. Dużym zaskoczeniem była charakterystyka na teście z języka polskiego, bo wszyscy oczekiwali rozprawki.
- Jako przykład osoby, dla której wolność była jedną z największych wartości podałam głównego bohatera „Stowarzyszenia umarłych poetów” – powiedziała nam prudnicka gimnazjalistka Jaśmina Stalicka. – Był to Neil Perry, który popełnił samobójstwo, dlatego że nie był do końca wolny i nie mógł wyrazić swoich poglądów.
- Dla mnie takim bohaterem był „Rudy” z książki „Kamienie na szaniec”. Jest dobrym przykładem osoby, dla której wolność jest jedną z najważniejszych wartości. – dodaje Mateusz Stępień.
W prudnickim gimnazjum nr 1 z części egzaminu zwolnionych zostało dwoje uczniów. Są to laureaci wojewódzkich olimpiad przedmiotowych. Natomiast z powodu choroby jedna z uczennic do egzaminu gimnazjalnego przystąpi w drugim terminie na początku czerwca.