Większość rodziców biologicznych nie płaci na dzieci, które im odebrano i umieszczono w rodzinach zastępczych. W takich sytuacjach obowiązek ten spada na budżety powiatów. Jest to jedno z wielu zadań, gdzie wydatki samorządów nie rekompensuje państwo. O umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej decyduje sąd.
- Po otrzymaniu takiego postanowienia wykonujemy postępowanie administracyjne – mówi Krystyna Wilisowska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. – W naszym przypadku odpłatność rodziców biologicznych kształtuje się na poziomie bardzo niskim około dwóch procent. Egzekucja tych należności, które powinno się płacić zgodnie z wydaną decyzją jest bardzo różna.
- Teoretycznie pobyt dzieci w pieczy zastępczej powinien być finansowany z pieniędzy rodziców biologicznych - podkreśla Bernadeta Skubel, prawnik Związku Powiatów Polskich. – W praktyce te pieniądze są nieściągalne, bo mamy do czynienia z rodzinami, które borykają się z problemami finansowymi. Jest to kwestia bezrobocia, braku pracy, nałogów.
Obowiązek łożenia opiekunów biologicznych na utrzymanie odebranego im dziecka reguluje ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.