Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-12-29, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Przestajemy być obojętni na przemoc w rodzinie. Prudnik zakończył realizację projektu

Fragment plakatu MPiPS
Fragment plakatu MPiPS
To patologiczne zjawisko narasta, dlatego jest tak duże zapotrzebowanie na profesjonalne wsparcie dla ofiar. „Przemoc w rodzinie nie zakończy się sama! To od Ciebie zależy czy i kiedy to się stanie”. To hasło projektu, który jako jedyne w regionie zrealizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. Od września do końca roku można było bezpłatnie skorzystać m.in. z pomocy psychologicznej i terapeutycznej oraz z porady prawnej i socjalnej.
- Duże zainteresowanie tym projektem świadczy o skali zjawiska przemocy w rodzinie - mówi prudnicka terapeutka Monika Witkowska–Kubas. – Minimum jeden raz z konsultacji specjalistycznych skorzystało 168 osób. Natomiast w takich regularnych działaniach grup wsparcia, terapeutycznych uczestniczyło po 18 osób. Mogły one skorzystać również z kursów samoobrony dla kobiet WenDo. Niestety naszym zdaniem liczba aktów przemocy zwiększa się.

Ten statystyczny wzrost spowodowany może być też odpowiednią reakcją instytucji takich, jak policja, sądy, czy pomoc społeczna, które coraz rzadziej bagatelizują przypadki przemocy w rodzinach.

- Mamy też bardzo dużo anonimowych zgłoszeń telefonicznych – dodaje terapeutka Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Prudniku. – Dzwonią do nas sąsiedzi i mówią o biciu dzieci i kobiet, co oznacza, że nasze kampanie społeczne zaczynają trafiać do coraz większej grupy osób.

Przeprowadzony w Prudniku projekt uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zrealizowano go w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Karta i co dalej...?”
Monika Witkowska – Kubas

Zobacz także

2024-09-14, godz. 10:20, Wiadomości z regionu Postępuje akcja ewakuacyjna w gminie Prudnik [AKTUALIZACJA] Ewakuację Moszczanki i Łąki Prudnickiej zarządził burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. Mieszkańcy domów położonych przy Złotym Potoku, narażonych na zalanie, mogą znaleźć schronienie w szkole w Łące Prudnickiej oraz Schronisku… » więcej 2024-09-14, godz. 09:48, Wiadomości z regionu Minister Siemoniak po sztabie kryzysowym. "Priorytetem jest sytuacja w Głuchołazach" To właśnie do Głuchołaz, ale też do Morowa zostały skierowane największe największe siły, odwody Państwowej Straży Pożarnej spoza województwa opolskiego. O 3 w nocy podjęta została przez burmistrza decyzja o ewakuacji części… » więcej 2024-09-14, godz. 05:46, Wiadomości z regionu Opolszczyzna walczy z wielką wodą. Konieczne ewakuacje, interwencji przybywa [NA ŻYWO] Biała Głuchołaska o metr przekroczyła stan alarmowy. Doszło do ewakuacji części mieszkańców. Poziomy alarmowe przekroczyły tez Osobłoga w Racławicach Śląskich, rzeka Prudnik w Prudniku oraz Złoty Potok w Jarnołtówku, do stanu… » więcej 2024-09-13, godz. 14:32, Wiadomości z regionu Biała Głuchołaska w Głuchołazach sięgnęła stanu ostrzegawczego [AKTUALIZACJA] Jak wskazują mapy IMGW Biała Głuchołaska w Głuchołazach dobiła do stanu ostrzegawczego, który wynosi tam 90 cm. Dodajmy, stan alarmowy w tym miejscu to 120 cm » więcej 2024-09-12, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Ruszają dodatkowe usługi sąsiedzkie, opiekuńcze czy transportowe w ramach projektu "Nie-sami-dzielni" Ruszyła III edycja projektu 'Nie-sami-dzielni', którego zadaniem jest zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych. Dzięki unijnym pieniądzom, po które sięgają samorządy… » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »