Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-12-25, 05:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nasi rodacy na Kresach kultywują polskie tradycje świąteczne

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Święta Bożego Narodzenia szczególnie uroczyście obchodzone są także przez Polaków na przedwojennych Kresach. W Iwano – Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, mieście partnerskim Opola narodowe tradycje przekazywane są w szkole z polskim językiem nauczania. Kultywują je również tamtejsze stowarzyszenia grupujące naszych rodaków. Na pasterce Polacy gromadzą się w miejscowym kościele rzymskokatolickim.
- Po mszy odwiedzamy się i dzielimy opłatkiem - mówi Władysław Karpiński ze Stanisławowa. – Śpiewamy te piękne polskie kolędy, które napisał między innymi poeta Franciszek Karpiński, na przykład „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Zawsze gdy śpiewamy tę kolędę, to się wzruszamy, bo jej autor tutaj się urodził i w Stanisławowie chodził do szkoły.

- Boże Narodzenie jest dla nas największym i najradośniejszym świętem - mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej, miasta partnerskiego Prudnika. – My, Polacy, zachowaliśmy świąteczne tradycje narodowe, chociaż dużo już zapożyczyliśmy od Ukraińców, np. kutię. A oni od nas barszcz z uszkami. Na stole wigilijnym są też ryby, bo to postna potrawa, a także pierogi z różnym nadzieniem. Najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a potem próbujemy kutię.

Jak się ocenia, na Ukrainie żyje blisko milion naszych rodaków. Podczas rzymskokatolickiego Bożego Narodzenia nie ma tam dni wolnych od pracy. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzą 6 stycznia.
Władysław Karpiński
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2016-03-18, godz. 11:00, Gospodarka Linie te mają potencjał, a są marginalizowane przez decydentów O szansach i degradacji linii kolejowych na południu województw opolskiego i dolnośląskiego mówiono podczas prudnickiej konferencji. Odbyła się ona pod hasłem „Pociągiem po Magistrali Podsudeckiej”. W spotkaniu tym uczestniczyli… » więcej 2016-03-18, godz. 09:00, Gospodarka Chcą zmiany przepisów, ale śpieszą się, aby przetargi przeprowadzić jeszcze po staremu Uproszczenie procedur przetargowych i dostosowanie ich do dyrektyw unijnych zakłada rewolucyjna zmiana Prawa Zamówień Publicznych. Rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów. Zmiany te pozwolą m.in. na stosowanie pozacenowych kryteriów… » więcej 2016-03-18, godz. 06:00, Gospodarka Szpital na finansowym plusie, wakaty lekarskie na internie Problemy kadrowe ma szpital Prudnickiego Centrum Medycznego. Wypowiedzenia złożyło czterech lekarzy. Wśród nich jest ordynator oddziału chorób wewnętrznych. Lekarzy tych ściągnął do Prudnika poprzedni prezes PCM Anatol Majcher. » więcej 2016-03-18, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Mieszkańcy naszego regionu też zostali Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej otwarto w Markowej na Podkarpaciu. Nosi ono imię Rodziny Ulmów, która w wiosce tej dała schronienie ośmiorgu Żydów. Niemieccy żandarmi zamordowali ukrywających się oraz… » więcej 2016-03-17, godz. 10:00, Gospodarka Powiększa się euroregionalne stowarzyszenie samorządów lokalnych Kolejne gminy wstępują do Euroregionu „Pradziad”. Zachętą jest możliwość pozyskania unijnych funduszy oraz nawiązanie kontaktów z czeskimi partnerami. W najbliższych latach Unia Europejska wyda największe dotychczas pieniądze… » więcej
524525526527528529530
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »