Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-12-25, 05:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nasi rodacy na Kresach kultywują polskie tradycje świąteczne

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Święta Bożego Narodzenia szczególnie uroczyście obchodzone są także przez Polaków na przedwojennych Kresach. W Iwano – Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, mieście partnerskim Opola narodowe tradycje przekazywane są w szkole z polskim językiem nauczania. Kultywują je również tamtejsze stowarzyszenia grupujące naszych rodaków. Na pasterce Polacy gromadzą się w miejscowym kościele rzymskokatolickim.
- Po mszy odwiedzamy się i dzielimy opłatkiem - mówi Władysław Karpiński ze Stanisławowa. – Śpiewamy te piękne polskie kolędy, które napisał między innymi poeta Franciszek Karpiński, na przykład „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Zawsze gdy śpiewamy tę kolędę, to się wzruszamy, bo jej autor tutaj się urodził i w Stanisławowie chodził do szkoły.

- Boże Narodzenie jest dla nas największym i najradośniejszym świętem - mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej, miasta partnerskiego Prudnika. – My, Polacy, zachowaliśmy świąteczne tradycje narodowe, chociaż dużo już zapożyczyliśmy od Ukraińców, np. kutię. A oni od nas barszcz z uszkami. Na stole wigilijnym są też ryby, bo to postna potrawa, a także pierogi z różnym nadzieniem. Najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a potem próbujemy kutię.

Jak się ocenia, na Ukrainie żyje blisko milion naszych rodaków. Podczas rzymskokatolickiego Bożego Narodzenia nie ma tam dni wolnych od pracy. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzą 6 stycznia.
Władysław Karpiński
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2016-05-13, godz. 18:57, Gospodarka Miliony euro do pozyskania z funduszu mikroprojektów Wnioskodawcy z Opolszczyzny są aktywniejsi niż ich czescy partnerzy z Euroregionu „Pradziad”. Właśnie minął termin pierwszego naboru w ramach Programu Interreg V-A Czechy- Polska. O dofinansowanie z unijnego funduszu mikroprojektów… » więcej 2016-05-12, godz. 16:22, Wiadomości z regionu Usamodzielniają niepełnosprawnych podopiecznych. Dla nich to drugi dom Był pierwszą tego typu placówką na Opolszczyźnie. Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku obchodzi 20-lecie funkcjonowania. Placówka ta jest domem dziennego pobytu dla niepełnosprawnych z całego powiatu. Ma 60 podopiecznych. Funkcjonuje… » więcej 2016-05-12, godz. 15:43, Wiadomości z regionu Pijackie porachunki z tragicznym finałem Długoletnie więzienie grozi podejrzanemu o pobicie ze skutkiem śmiertelnym w Głuchołazach. 42-letni Marek W. pobił 54-letnigo Ryszarda M. Ofiara doznała licznych obrażeń wielonarządowych, na skutek czego zmarła w tym samym dniu… » więcej 2016-05-12, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Zaprezentują dzwony do prania oraz „Franię” i Miele „Od kijanki do Frani” to tytuł prudnickiej wystawy przygotowanej z okazji Nocy Muzeów. Ekspozycja ta pokarze dawny sprzęt, jaki używano na Śląsku do prania, suszenia, prasowania i maglowania. Jednym z najstarszych sposobów prania… » więcej 2016-05-12, godz. 12:59, Kultura i rozrywka Śladami judaizmu w Prudniku Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Regionalny Śląska Opolskiego w najbliższa sobotę (14.05) organizuje wyjazdowe spotkanie w Prudniku. » więcej
511512513514515516517
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »