Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-12-25, 05:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nasi rodacy na Kresach kultywują polskie tradycje świąteczne

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Święta Bożego Narodzenia szczególnie uroczyście obchodzone są także przez Polaków na przedwojennych Kresach. W Iwano – Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, mieście partnerskim Opola narodowe tradycje przekazywane są w szkole z polskim językiem nauczania. Kultywują je również tamtejsze stowarzyszenia grupujące naszych rodaków. Na pasterce Polacy gromadzą się w miejscowym kościele rzymskokatolickim.
- Po mszy odwiedzamy się i dzielimy opłatkiem - mówi Władysław Karpiński ze Stanisławowa. – Śpiewamy te piękne polskie kolędy, które napisał między innymi poeta Franciszek Karpiński, na przykład „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Zawsze gdy śpiewamy tę kolędę, to się wzruszamy, bo jej autor tutaj się urodził i w Stanisławowie chodził do szkoły.

- Boże Narodzenie jest dla nas największym i najradośniejszym świętem - mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej, miasta partnerskiego Prudnika. – My, Polacy, zachowaliśmy świąteczne tradycje narodowe, chociaż dużo już zapożyczyliśmy od Ukraińców, np. kutię. A oni od nas barszcz z uszkami. Na stole wigilijnym są też ryby, bo to postna potrawa, a także pierogi z różnym nadzieniem. Najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a potem próbujemy kutię.

Jak się ocenia, na Ukrainie żyje blisko milion naszych rodaków. Podczas rzymskokatolickiego Bożego Narodzenia nie ma tam dni wolnych od pracy. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzą 6 stycznia.
Władysław Karpiński
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2016-05-20, godz. 17:15, Gospodarka Nie udało się wykryć przyczyny śnięcia ryb Wyginął niemal cały narybek ze stawu przy Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. Hodowlą zajmują się tam pracownicy tej firmy, dla których to ogromna strata. Padły tołpygi, płocie i leszcze. Śnięte ryby wysłano do ekspertyzy… » więcej 2016-05-19, godz. 18:02, Wiadomości z regionu Dodatkowe pieniądze nie przyciągają kandydatów na rodziny zastępcze Rządowy program „Rodzina 500+” nie powoduje większego zainteresowania tworzeniem nowych rodzin zastępczych. Tak przynajmniej jest w powiecie prudnickim. Deficyt rodzin zastępczych występuje w całym kraju. O umieszczeniu dziecka w… » więcej 2016-05-18, godz. 11:56, Wiadomości z regionu Kolejna wpadka prudnickiego magistratu. Ta sprawa też trafi do sądu administracyjnego? Błąd planistyczny spowodowany przez gminę Prudnik skomplikował zakup ziemi. Z interwencją w tej sprawie zwrócił się do nas rolnik z Szybowic. Chce on nabyć blisko pięć hektarów działki rolnej, która znajduje się w gminie Głuchołazy… » więcej 2016-05-18, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Rada miejska i burmistrz łamią prawo? Stowarzyszenie Prudniczanie kontra władze miasta Pobieranie opłat w strefie parkowania w soboty jest niezgodne z prawem - tak twierdzi Stowarzyszenie Prudniczanie. W miejscowym urzędzie miejskim złożyło oficjalne pismo, wnosząc o szybkie wycofanie się z tego procederu. Zdaniem tego… » więcej 2016-05-18, godz. 04:00, Wiadomości z regionu Sprawcom skoku na SKOK zwiększono kary więzienia Sukcesem prudnickiej prokuratury zakończyła się apelacja dotycząca napadu na SKOK w Głuchołazach. Wyrok w tej sprawie zapadł przed Sądem Rejonowym w Prudniku. Dwaj sprawcy używając gróźb zrabowali ponad 53 tysiące złotych. Mężczyźni… » więcej
510511512513514515516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »