Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-12-25, 05:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nasi rodacy na Kresach kultywują polskie tradycje świąteczne

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Święta Bożego Narodzenia szczególnie uroczyście obchodzone są także przez Polaków na przedwojennych Kresach. W Iwano – Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, mieście partnerskim Opola narodowe tradycje przekazywane są w szkole z polskim językiem nauczania. Kultywują je również tamtejsze stowarzyszenia grupujące naszych rodaków. Na pasterce Polacy gromadzą się w miejscowym kościele rzymskokatolickim.
- Po mszy odwiedzamy się i dzielimy opłatkiem - mówi Władysław Karpiński ze Stanisławowa. – Śpiewamy te piękne polskie kolędy, które napisał między innymi poeta Franciszek Karpiński, na przykład „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Zawsze gdy śpiewamy tę kolędę, to się wzruszamy, bo jej autor tutaj się urodził i w Stanisławowie chodził do szkoły.

- Boże Narodzenie jest dla nas największym i najradośniejszym świętem - mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej, miasta partnerskiego Prudnika. – My, Polacy, zachowaliśmy świąteczne tradycje narodowe, chociaż dużo już zapożyczyliśmy od Ukraińców, np. kutię. A oni od nas barszcz z uszkami. Na stole wigilijnym są też ryby, bo to postna potrawa, a także pierogi z różnym nadzieniem. Najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a potem próbujemy kutię.

Jak się ocenia, na Ukrainie żyje blisko milion naszych rodaków. Podczas rzymskokatolickiego Bożego Narodzenia nie ma tam dni wolnych od pracy. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzą 6 stycznia.
Władysław Karpiński
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2016-06-03, godz. 11:01, Wiadomości z regionu Z wadami postawy u gimnazjalistów nie jest tak źle? Przynajmniej w prudnickim Gimnazjum nr 1 Aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu. Potwierdzają to badania wad postawy prowadzone w prudnickim Gimnazjum nr 1. Jednocześnie zaprzeczają one pojawiającym się w mediach doniesieniom o złym stanie zdrowia młodego pokolenia. Według… » więcej 2016-06-03, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Prudnik. Jedna z największych wystaw rękodzielniczych w kraju Poza muzeami i skansenami niewiele jest już takich miejsc, gdzie można podziwiać, jak wytwarzane jest rękodzieło ludowe. Okazja taka nadarzy się w naszym regionie. Blisko 300 wystawców z różnych regionów Polski oraz z zagranicy spodziewanych… » więcej 2016-06-03, godz. 05:15, Gospodarka Budowa drogi i mostu w Prudniku uzależniona od tego, czy powstaną dwa ronda Od decyzji w Warszawie zależy budowa nowego mostu i drogi w Prudniku. Zadanie to ma kluczowe znacznie dla miasta. Będzie swego rodzaju bajpasem podczas remontu mostu na ulicy Batorego. Znajduje się on w ciągu drogi krajowej nr 40 i na… » więcej 2016-05-31, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Zawiódł system egzaminacyjny, nadzorujący czy uczniowie? 19 uczniów prudnickiego technikum ponownie przystąpi do egzaminu zawodowego z informatyki. Będzie to ich drugie podejście. Podczas lutowego egzaminu dopatrzono się w ich pracach podobieństwa. Wychwyciła to Okręgowa Komisja Egzaminacyjna… » więcej 2016-05-31, godz. 19:24, Gospodarka Inwestor wymaga, więc remontują hale i zabiegają o włączenie tego terenu do strefy ekonomicznej Na dwóch frontach gmina Prudnik walczy o ściągnięcie do miasta inwestora z amerykańskim kapitałem. Podpisano już porozumienie określające cele współpracy oraz zobowiązania stron. Natomiast nie ma jeszcze umowy najmu hal po byłym… » więcej
506507508509510511512
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »