Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-12-25, 05:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nasi rodacy na Kresach kultywują polskie tradycje świąteczne

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Święta Bożego Narodzenia szczególnie uroczyście obchodzone są także przez Polaków na przedwojennych Kresach. W Iwano – Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, mieście partnerskim Opola narodowe tradycje przekazywane są w szkole z polskim językiem nauczania. Kultywują je również tamtejsze stowarzyszenia grupujące naszych rodaków. Na pasterce Polacy gromadzą się w miejscowym kościele rzymskokatolickim.
- Po mszy odwiedzamy się i dzielimy opłatkiem - mówi Władysław Karpiński ze Stanisławowa. – Śpiewamy te piękne polskie kolędy, które napisał między innymi poeta Franciszek Karpiński, na przykład „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Zawsze gdy śpiewamy tę kolędę, to się wzruszamy, bo jej autor tutaj się urodził i w Stanisławowie chodził do szkoły.

- Boże Narodzenie jest dla nas największym i najradośniejszym świętem - mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej, miasta partnerskiego Prudnika. – My, Polacy, zachowaliśmy świąteczne tradycje narodowe, chociaż dużo już zapożyczyliśmy od Ukraińców, np. kutię. A oni od nas barszcz z uszkami. Na stole wigilijnym są też ryby, bo to postna potrawa, a także pierogi z różnym nadzieniem. Najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a potem próbujemy kutię.

Jak się ocenia, na Ukrainie żyje blisko milion naszych rodaków. Podczas rzymskokatolickiego Bożego Narodzenia nie ma tam dni wolnych od pracy. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzą 6 stycznia.
Władysław Karpiński
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2016-06-10, godz. 14:46, Kultura i rozrywka Okryte mrokami dawnych czasów śląskie archiwalia przybliżą w Prudniku „Tajemnice Heneliusa. Co skrywają wrocławskie archiwa?” To tytuł ciekawie zapowiadającego się wykładu, który w Muzeum Ziemi Prudnickiej wygłosi dr Roman Stelmach z Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Jest on znakomitym znawcą… » więcej 2016-06-09, godz. 19:10, Wiadomości z regionu Uhonorowano nauczyciela z pasją i osiągnięciami Medal „Pro Patria” otrzymała Liliana Raszka-Niemiec, nauczycielka Zespołu Szkół w Prudniku. Jest to odznaczenie przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medalem tym honorowane są osoby i… » więcej 2016-06-09, godz. 18:30, Gospodarka Zmodernizują trasę gminną, która też pełni rolę objazdu krajówki Zwiększy się bezpieczeństwo podróżujących drogą krajową oraz mieszkańców Rudziczki w gminie Prudnik. Zrealizowany zostanie tam projekt przebudowy i remontu ponad trzech kilometrów drogi. Zadanie to uzyskało prawie 930 tysięcy… » więcej 2016-06-08, godz. 16:25, Kultura i rozrywka "Bycie Romem to jest szczęście". Trwa Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku Celem imprezy jest prezentacja folkloru tej grupy etnicznej. Na scenie obok domu kultury występują wokaliści oraz zespoły z kilku miast Opolszczyzny. Wcześniej już rozstrzygnięto konkurs „Barwy romskiego szczęścia”. Uczestniczyły… » więcej 2016-06-08, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Zabrakło miejsc w żłobkach i przedszkolach w Prudniku Dla blisko 30 dzieci zabraknie miejsc w żłobkach i przedszkolach gminy Prudnik. Zakończyła się rekrutacja do tych placówek opiekuńczo - wychowawczych. Wiadomo już też, że uda się w tej gminie utworzyć po jednej pierwszej klasie… » więcej
504505506507508509510
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »