Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-12-22, 18:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Zmarł charyzmatyczny duchowny związany z Prudnikiem. Prudniczanie wspominają ojca Jana Górę

Jan Góra w prudnickim kościele parafialnym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jan Góra w prudnickim kościele parafialnym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Przyciągał młodzież do Boga i był przyjacielem papieża Jana Pawła II. Zmarł dominikanin Jan Góra, twórca corocznych spotkań na polach Lednicy. Gromadzą one 100 tysięcy młodych katolików. Duchowny ten był duszpasterzem akademickim w Poznaniu. W 1991 roku współorganizował VI Światowy Dzień Młodzieży na Jasnej Górze. Jan Góra urodził się w Prudniku, gdzie ukończył miejscowe liceum ogólnokształcące. Od lat wspierał prudnickie Gimnazjum nr 1, które nosi imię Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.
- Kiedy dzisiaj podczas jasełek zapytałam młodzież, kto znał ojca Jana Górę, to wszyscy podnieśli ręce - mówi Ludmiła Lisowska, dyrektorka prudnickiego gimnazjum. – Napisał dla naszej szkoły hymn oparty na słowach kardynała Stefana Wyszyńskiego „Tylko orły szybują nad granią, tylko orłom niestraszna jest przepaść”. Myślę, że ojciec Jan to taki właśnie pochodzący z Prudnika orzeł, który rozwijał swoje skrzydła wszędzie tam, gdzie dotarł.

Jan Góra propagował ideę Małych Ojczyzn. Stąd też jego silne związki z rodzinnym miastem. Jak powiedziało nam kilku młodych prudniczan jest on dla nich autorytetem i niezwykła osobą: - Wokół siebie rozsiewał taką bardzo pozytywną atmosferę. Można było u niego czuć bliskość Boga. Na Lednicy byłem przed dwoma laty i tam przeżyłem odnowę wiary, ciekawie to wszystko prowadził ojciec Jan Góra. Jedna z jego książek nosi tytuł „Ukłoń się Jasiu, Prudnikowi” i to świadczy, jak bardzo związany był z tym miastem. Wielokrotnie w swoich wypowiedział wskazywał na kardynała Stefana Wyszyńskiego, który był więziony w Prudniku. Zawsze, gdziekolwiek był, wspominał, że właśnie tutaj zaczęło się jego powołanie i kapłaństwo.

Jan Góra zmarł wczoraj w Poznaniu. Zakonnik ten źle się poczuł podczas odprawianej wieczorem mszy świętej. Miał 67 lat. Był Honorowym Obywatelem Gminy Prudnik.
Ludmiła Lisowska
prudnicka młodzież

Zobacz także

2016-06-10, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Ekspertyza wykaże, czy z tej broni usiłowano dokonać zabójstwa Znaleziono broń, z której prawdopodobnie strzelano do mieszkańca Głuchołaz. Podejrzany w tej sprawie 34-letni Piotr B. jest tymczasowo aresztowany. Śledczym opisał broń, z której strzelał. Jego ofiara to 64-letni mężczyzna. Strzelano… » więcej 2016-06-10, godz. 14:46, Kultura i rozrywka Okryte mrokami dawnych czasów śląskie archiwalia przybliżą w Prudniku „Tajemnice Heneliusa. Co skrywają wrocławskie archiwa?” To tytuł ciekawie zapowiadającego się wykładu, który w Muzeum Ziemi Prudnickiej wygłosi dr Roman Stelmach z Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Jest on znakomitym znawcą… » więcej 2016-06-09, godz. 19:10, Wiadomości z regionu Uhonorowano nauczyciela z pasją i osiągnięciami Medal „Pro Patria” otrzymała Liliana Raszka-Niemiec, nauczycielka Zespołu Szkół w Prudniku. Jest to odznaczenie przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medalem tym honorowane są osoby i… » więcej 2016-06-09, godz. 18:30, Gospodarka Zmodernizują trasę gminną, która też pełni rolę objazdu krajówki Zwiększy się bezpieczeństwo podróżujących drogą krajową oraz mieszkańców Rudziczki w gminie Prudnik. Zrealizowany zostanie tam projekt przebudowy i remontu ponad trzech kilometrów drogi. Zadanie to uzyskało prawie 930 tysięcy… » więcej 2016-06-08, godz. 16:25, Kultura i rozrywka "Bycie Romem to jest szczęście". Trwa Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku Celem imprezy jest prezentacja folkloru tej grupy etnicznej. Na scenie obok domu kultury występują wokaliści oraz zespoły z kilku miast Opolszczyzny. Wcześniej już rozstrzygnięto konkurs „Barwy romskiego szczęścia”. Uczestniczyły… » więcej
504505506507508509510
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »