Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-12-22, 18:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Zmarł charyzmatyczny duchowny związany z Prudnikiem. Prudniczanie wspominają ojca Jana Górę

Jan Góra w prudnickim kościele parafialnym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jan Góra w prudnickim kościele parafialnym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Przyciągał młodzież do Boga i był przyjacielem papieża Jana Pawła II. Zmarł dominikanin Jan Góra, twórca corocznych spotkań na polach Lednicy. Gromadzą one 100 tysięcy młodych katolików. Duchowny ten był duszpasterzem akademickim w Poznaniu. W 1991 roku współorganizował VI Światowy Dzień Młodzieży na Jasnej Górze. Jan Góra urodził się w Prudniku, gdzie ukończył miejscowe liceum ogólnokształcące. Od lat wspierał prudnickie Gimnazjum nr 1, które nosi imię Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.
- Kiedy dzisiaj podczas jasełek zapytałam młodzież, kto znał ojca Jana Górę, to wszyscy podnieśli ręce - mówi Ludmiła Lisowska, dyrektorka prudnickiego gimnazjum. – Napisał dla naszej szkoły hymn oparty na słowach kardynała Stefana Wyszyńskiego „Tylko orły szybują nad granią, tylko orłom niestraszna jest przepaść”. Myślę, że ojciec Jan to taki właśnie pochodzący z Prudnika orzeł, który rozwijał swoje skrzydła wszędzie tam, gdzie dotarł.

Jan Góra propagował ideę Małych Ojczyzn. Stąd też jego silne związki z rodzinnym miastem. Jak powiedziało nam kilku młodych prudniczan jest on dla nich autorytetem i niezwykła osobą: - Wokół siebie rozsiewał taką bardzo pozytywną atmosferę. Można było u niego czuć bliskość Boga. Na Lednicy byłem przed dwoma laty i tam przeżyłem odnowę wiary, ciekawie to wszystko prowadził ojciec Jan Góra. Jedna z jego książek nosi tytuł „Ukłoń się Jasiu, Prudnikowi” i to świadczy, jak bardzo związany był z tym miastem. Wielokrotnie w swoich wypowiedział wskazywał na kardynała Stefana Wyszyńskiego, który był więziony w Prudniku. Zawsze, gdziekolwiek był, wspominał, że właśnie tutaj zaczęło się jego powołanie i kapłaństwo.

Jan Góra zmarł wczoraj w Poznaniu. Zakonnik ten źle się poczuł podczas odprawianej wieczorem mszy świętej. Miał 67 lat. Był Honorowym Obywatelem Gminy Prudnik.
Ludmiła Lisowska
prudnicka młodzież

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »