Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-12-11, 10:20 Autor: Jan Poniatyszyn

Sądy wydają postanowienia niezgodne z ustawą? Tak twierdzą opolscy samorządowcy

Warsztaty ZPP w prudnickim starostwie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Warsztaty ZPP w prudnickim starostwie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szwankuje współpraca na linii sądy - Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Zastrzeżenia na tym polu mają pracownicy samorządowi z Opolszczyzny. Mówili o tym podczas szkolenia zorganizowanego w Prudniku przez Związek Powiatów Polskich. Zdarza się mianowicie, że postanowienia wydawane przez sądy są niezgodne z przepisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Później występują problemy z interpretacją oraz możliwością wykonania tych postanowień.
- Podam prosty przykład - mówi Bernadeta Skóbel, radca prawny ZPP. – W przypadku, kiedy mamy do czynienia z małżeństwem, to rodzinę zastępczą tworzy małżeństwo. Natomiast postanowienia wydawane przez sąd dotyczą jednego z małżonków, no i później możemy mieć dylemat: czy ten drugi z małżonków tworzy rodzinę zastępczą czy nie, czy można wobec niego wymagać spełnienia warunków, które przewiduje ustaw, czy nie. Uważam, że w pierwszej kolejności powinno się stosować przepisy zgodne z duchem ustawy.

Zdaniem prawniczki ZPP, jest to problem systemowy i występuje nie tylko na Opolszczyźnie.

– Być może ministerstwo sprawiedliwości powinno podjąć jakieś działania celem dalszego doskonalenia kompetencji sędziów i szkolenia ich z tej tematyki. Mimo że ustawa obowiązuje już od czterech lat, są tu pewne braki - mówi Skóbel.

Tematem przewodnim prudnickich warsztatów była „Realizacja zadań z zakresu wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej”. W szkoleniu tym uczestniczyli także samorządowcy z województwa śląskiego. Spotkanie to było możliwe za sprawą niedawnego przystąpienia Prudnika do ZPP.
Bernadeta Skóbel

Zobacz także

2024-09-14, godz. 10:20, Wiadomości z regionu Postępuje akcja ewakuacyjna w gminie Prudnik [AKTUALIZACJA] Ewakuację Moszczanki i Łąki Prudnickiej zarządził burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. Mieszkańcy domów położonych przy Złotym Potoku, narażonych na zalanie, mogą znaleźć schronienie w szkole w Łące Prudnickiej oraz Schronisku… » więcej 2024-09-14, godz. 09:48, Wiadomości z regionu Minister Siemoniak po sztabie kryzysowym. "Priorytetem jest sytuacja w Głuchołazach" To właśnie do Głuchołaz, ale też do Morowa zostały skierowane największe największe siły, odwody Państwowej Straży Pożarnej spoza województwa opolskiego. O 3 w nocy podjęta została przez burmistrza decyzja o ewakuacji części… » więcej 2024-09-14, godz. 05:46, Wiadomości z regionu Opolszczyzna walczy z wielką wodą. Konieczne ewakuacje, interwencji przybywa [NA ŻYWO] Biała Głuchołaska o metr przekroczyła stan alarmowy. Doszło do ewakuacji części mieszkańców. Poziomy alarmowe przekroczyły tez Osobłoga w Racławicach Śląskich, rzeka Prudnik w Prudniku oraz Złoty Potok w Jarnołtówku, do stanu… » więcej 2024-09-13, godz. 14:32, Wiadomości z regionu Biała Głuchołaska w Głuchołazach sięgnęła stanu ostrzegawczego [AKTUALIZACJA] Jak wskazują mapy IMGW Biała Głuchołaska w Głuchołazach dobiła do stanu ostrzegawczego, który wynosi tam 90 cm. Dodajmy, stan alarmowy w tym miejscu to 120 cm » więcej 2024-09-12, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Ruszają dodatkowe usługi sąsiedzkie, opiekuńcze czy transportowe w ramach projektu "Nie-sami-dzielni" Ruszyła III edycja projektu 'Nie-sami-dzielni', którego zadaniem jest zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych. Dzięki unijnym pieniądzom, po które sięgają samorządy… » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »