Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-12-11, 10:20 Autor: Jan Poniatyszyn

Sądy wydają postanowienia niezgodne z ustawą? Tak twierdzą opolscy samorządowcy

Warsztaty ZPP w prudnickim starostwie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Warsztaty ZPP w prudnickim starostwie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szwankuje współpraca na linii sądy - Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Zastrzeżenia na tym polu mają pracownicy samorządowi z Opolszczyzny. Mówili o tym podczas szkolenia zorganizowanego w Prudniku przez Związek Powiatów Polskich. Zdarza się mianowicie, że postanowienia wydawane przez sądy są niezgodne z przepisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Później występują problemy z interpretacją oraz możliwością wykonania tych postanowień.
- Podam prosty przykład - mówi Bernadeta Skóbel, radca prawny ZPP. – W przypadku, kiedy mamy do czynienia z małżeństwem, to rodzinę zastępczą tworzy małżeństwo. Natomiast postanowienia wydawane przez sąd dotyczą jednego z małżonków, no i później możemy mieć dylemat: czy ten drugi z małżonków tworzy rodzinę zastępczą czy nie, czy można wobec niego wymagać spełnienia warunków, które przewiduje ustaw, czy nie. Uważam, że w pierwszej kolejności powinno się stosować przepisy zgodne z duchem ustawy.

Zdaniem prawniczki ZPP, jest to problem systemowy i występuje nie tylko na Opolszczyźnie.

– Być może ministerstwo sprawiedliwości powinno podjąć jakieś działania celem dalszego doskonalenia kompetencji sędziów i szkolenia ich z tej tematyki. Mimo że ustawa obowiązuje już od czterech lat, są tu pewne braki - mówi Skóbel.

Tematem przewodnim prudnickich warsztatów była „Realizacja zadań z zakresu wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej”. W szkoleniu tym uczestniczyli także samorządowcy z województwa śląskiego. Spotkanie to było możliwe za sprawą niedawnego przystąpienia Prudnika do ZPP.
Bernadeta Skóbel

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »