Wyróżnienie dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku przyznało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dostrzeżono znaczne osiągnięcia prudnickiej instytucji w dziedzinie pomocy społecznej oraz inicjatyw na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ministerstwo wysoko oceniło powstałe i wdrożone w tym powiecie nowatorskie projekty. Jeden z tych programów dotyczy pieczy zastępczej.
- Nie musimy już wysyłać chętnych, aby odbywali szkolenia poza powiatem czy województwem - mówi Krystyna Wilisowska, kierownik PCPR w Prudniku. – Kandydaci na rodziny zastępcze są szkoleni tym autorskim programem, który mamy zatwierdzony na pięć lat. Również doceniono nasze wysiłki na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W ramach oferty kierowanej do kobiet mamy rożne kursy, wyjazdy aktywizujące. Jest to m.in. kurs kosmetyczki, na prawo jazdy. Rozszerzyliśmy też współpracę z organizacjami pozarządowymi.
PCPR w Prudniku, jako pierwsze w województwie, opracowało indywidualny program integracyjny dla uchodźców. Powstał on w związku z zamieszkaniem w gminie Głogówek syryjskiej rodziny.