Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-11-19, 06:00 Autor: Jan Poniatyszyn

W porównaniu do Zachodniej Europy to uchodźcy zbyt wielkiej manny u nas nie mają

Krystyna Wilisowska, kierownik PCPR w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Krystyna Wilisowska, kierownik PCPR w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
„System pomocy uchodźcom zapewnia im byt, ale nie służy wystarczająco ich integracji ze społeczeństwem ani nie sprzyja podjęciu samodzielnego życia w Polsce”. Taki są wnioski Najwyższej Izby Kontroli, która przyjrzała się, jak ten problem wygląda w skali kraju. Na Opolszczyźnie mamy jedną rodzinę syryjskich uchodźców. Mieszkają oni w gminie Głogówek. Wbrew temu co się rozpowiada nie wyjechali wcale do Niemiec. Ustawa o pomocy społecznej gwarantuje takim osobom pieniądze na roczne utrzymanie.
- Naszym zadaniem jest wspieranie integracji uchodźców z nowym środowiskiem - mówi Krystyna Wilisowska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku.

– Wnioskujemy do wojewody o pieniądze i o akceptację indywidualnego programu integracyjnego dla uchodźców. Im to tłumaczymy i obligujemy ich do pewnych obowiązków takich jak nauka języka polskiego oraz integracja ze środowiskiem zamieszkania.

PCPR w Prudniku, jako pierwsze w województwie przygotowało indywidualny program integracyjny dla Syryjczyków, którzy uzyskali status uchodźcy i zamieszkali w naszym regionie. – Kryteria pomocy finansowej dla nich określa ustawa o cudzoziemcach - wyjaśnia Krystyna Wilisowska. – Np. czteroosobowa rodzina przez pierwsze pół roku pobytu dostanie 3300 złotych miesięcznie. Przez kolejne sześć miesięcy będzie to niewiele mniej.

Z tej kwoty finansowana jest też nauka języka polskiego. Dodatkowo uchodźcom opłaca się składkę zdrowotną. Dorosłe osoby rejestrowane są w urzędzie pracy. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli na razie większość uchodźców traktuje Polskę jedynie jako kraj tranzytowy na drodze do Europy Zachodniej.
Krystyna Wilisowska

Zobacz także

2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »