Od kilku tygodni trwają intensywne prace ziemne przy budowie nowoczesnej nitki gazowej. Sieć łącząca Wrocław ze Zdzieszowicami to drugi odcinek wielomilionowej inwestycji pod nazwą „Korytarz Gazowy Północ-Południe”. Dziś (15.05) inwestor zaprosił przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowców, a także dziennikarzy na miejsce przewiertu pod rzeką Nysą Kłodzką.
- To, co widzimy tutaj, to naprawdę ważna rzecz w kwestii bezpieczeństwa przesyłu paliwa w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a także ważny element większej układanki – mówi Marek Ryznar, zastępca dyrektora oddziału „Świerklany” w firmie Gaz-System. - To jest spora inwestycja realizowana w całym kraju, to fragment „Korytarza Gazowego Północ-Południe”, czyli można powiedzieć, że to połączenie od gazoportu w Świnoujściu na południe kraju przez Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, aż po Tarnów.
- Taka inwestycja to sporo korzyści dla naszego regionu – dodaje wojewoda opolski Adrian Czubak. – To przede wszystkim możliwość otrzymania lepszej jakości i większej ilości paliwa gazowego. Mówimy tutaj o odbiorach indywidualnych oraz biznesowych. Ponadto to możliwość zamiany paliwa stałego na gaz, a jak wiadomo jest to działanie bardziej ekologiczne. Czyli reasumując, mamy tutaj same korzyści dla gmin, dla mieszkańców oraz biznesmenów.
Dla wielu gmin to przede wszystkim zysk w postaci podatków. Na takie finansowe wsparcie za kilka lat będzie mógł liczyć Lewin Brzeski.
- 2% podatku od budowli pojawi się w naszej kasie od 2021 roku - tłumaczy Radiu Opole burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. – Na razie trudno oszacować, o jakich dokładnie pieniądzach rozmawiamy, ale liczymy na ponad milion złotych rocznie.
Inwestycja ma zakończyć się w 2020 roku. Łącznie w województwie opolskim powstanie 130 kilometrów tego nowoczesnego gazociągu łączącego gazoport w Świnoujściu z południem Polski.