Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-10-03, 15:30 Autor: Maciej Stępień

Zwolennicy pomnika w Mikolinie nie składają broni. Chcą utworzenia lokalnego muzeum

Pomnik w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Pomnik w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Przedstawiciele Stowarzyszenia „Kursk” chcą utworzenia w Mikolinie małej placówki muzealnej „pod chmurką”. Dla zwolenników monumentu ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej to jeden z elementów batalii o pozostawienie pomnika w niezmienionej formie. Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami nowej ustawy dekomunizacyjnej, obelisk musi zniknąć. Chce tego m.in. Instytut Pamięci Narodowej. Co ciekawe, swoją wersję zagospodarowania terenu wokół pomnika mają również samorządowcy z Lewina Brzeskiego.
Jerzy Tyc, szef prorosyjskiego Stowarzyszenia „Kursk” uważa, że Mikolin jest idealnym miejscem do utworzenia małego muzeum pod gołym niebem. Jego zdaniem forsowanie Odry w 1945 roku to ważne wydarzenia historyczne dla tej części regionu.

- Wniosek o uruchomienie takiej placówki muzealnej złożyliśmy do wojewody jakiś czas temu. Planujemy, że całkowity dochód z muzeum zostałby przeznaczony dla sołectwa Mikolin. Jako stowarzyszenie jesteśmy w stanie to miejsce przygotować i urządzić. Żeby tutaj były wystawy, spotkania i różnego rodzaju prelekcje. Liczę, że nam się to uda – dodaje Tyc.

Władze stowarzyszenia będą teraz czekać na pozytywne opinie ze strony wojewody, a także Instytutu Pamięci Narodowej. Co ciekawe, na decyzję IPN-u czekają również władze Lewina Brzeskiego, które zaproponowały demontaż czerwonej gwiazdy na szczycie pomnika i usunięcie charakterystycznych łodzi z postumentu. Wciąż nie wiadomo, jaki los czeka pomnik w Mikolinie. Przypomnijmy, że trzy tygodnie temu nieznani sprawcy chcieli go wysadzić.

Być może grunty przy pomniku zostaną wydzierżawione stowarzyszeniu, ale decyzja ma zapaść dopiero na początku 2019 roku.
Jerzy Tyc

Zobacz także

2018-11-23, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Świadomość lokatorów rośnie, ale nie wszyscy myślą o bezpieczeństwie. W Brzegu strażacy mówili o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym w komendzie straży pożarnej w Brzegu. Druhowie postanowili uświadomić zarządców i właścicieli nieruchomości, jak niebezpieczny jest tlenek węgla. Rozmawiano o potrzebie… » więcej 2018-11-22, godz. 15:18, Wiadomości z regionu Jacek Monkiewicz nowym starostą brzeskim. Po dwunastu latach stanowisko traci Maciej Stefański Kandydat Koalicji Obywatelskiej był jedynym radnym, który ubiegał się o funkcję starosty. W tajnym głosowaniu zdobył 13 głosów i tym samym zdetronizował Macieja Stefańskiego z Prawa i Sprawiedliwości, który powiatem rządził… » więcej 2018-11-21, godz. 11:10, Wiadomości z regionu Elektroniczny system głosowania przysporzył problemów brzeskim radnym Na inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Brzegu testowano nowe urządzenia, które mają usprawnić prowadzenie obrad. Każdy z radnych otrzymał specjalny imienny przyrząd, dzięki któremu będzie mógł głosować, a wyniki będą podawane… » więcej 2018-11-20, godz. 14:46, Wiadomości z regionu Jacek Niesłuchowski nowym szefem rady miejskiej w Brzegu Nowo wybrani radni spotkali się na uroczystej, inauguracyjnej sesji rady miejskiej w Brzegu. Ślubowanie złożyli wszyscy samorządowcy, a także burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Najważniejszym porządkiem obrad był jednak wybór przewodniczącego… » więcej 2018-11-18, godz. 18:00, Kultura i rozrywka "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajnego Radcy Budowlanego Prus, wykonany w Brzegu w 1859 r. » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »