Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-01-12, 07:00 Autor: Maciej Stępień

Rok po aferze z chemikaliami. W Brzegu i Pogorzeli działała zorganizowana grupa przestępcza

Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
W styczniu 2017 roku wybuchła ogólnopolska afera w związku z nielegalnym składowaniem odpadów chemicznych. W Brzegu, Pogorzeli i Domaniowe na Dolnym Śląsku odkryto magazyny pełne niebezpiecznych i toksycznych substancji. Łącznie ponad 500 ton odpadów. Postępowaniem dziś objętych jest siedem osób, ale jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, sprawa jest rozwojowa.
- Czwórce osób zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów - mówi Radiu Opole prokurator Stanisław Bar. – Na chwilę obecną ustaliliśmy, że przedmiotem przestępstwa były ponad 500 ton substancji chemicznych. Musimy jeszcze pobrać próbki z terenu jednej z lokalizacji.

Aneta Rabczewska, wójt Olszanki przypomina, że składowisko w Pogorzeli zostało w miarę szybko usunięte. Po części samorząd musiał partycypować w kosztach wywozu odpadów. Dziś samorządowiec podkreśla, że inne miasta, czy gminy wciąż są narażone na ten niebezpieczny i nielegalny proceder.

- Ścieżka takich odpadów, które są przez producenta wytworzone i później trafiają ewentualnie na tereny gmin jest po prostu za krótka. Nie mamy dziś możliwości fizycznych do zlokalizowania ewentualnego producenta tych odpadów. Wytwórca jest wyłącznie odpowiedzialny za nie do momentu przekazania ich do utylizacji. Co się później z nimi dzieje, tego już nikt nie kontroluje. Często właśnie lądują one w małych gminach, chowane po stodołach, czy magazynach. To musi się zmienić – apeluje wójt Olszanki.

Zdaniem Rabczewskiej potrzebne są również programy pomocowe dla samorządów w przypadku takich zagrożeń, a tych dziś brakuje. Przypomnijmy, że nielegalne składowiska odkryto w styczniu. Procedura ich usunięcia trwała trzy miesiące. Ostatni transport beczek z chemicznymi substancjami wyjechał z Pogorzeli końcem kwietnia.
Stanisław Bar i Aneta Rabczewska

Zobacz także

2017-11-15, godz. 17:00, Gospodarka Lewin Brzeski zainwestuje w nowe oświetlenie. Ponad tysiąc lamp zostanie wymienionych Samorząd od kilku miesięcy prowadził w tej sprawie negocjacje z Tauronem. Teraz dzięki porozumieniu na wszystkich drogach na terenie gminy zostaną zamontowane nowe lampy ledowe. Ponad tysiąc punktów oświetleniowych ma pojawić się… » więcej 2017-11-15, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Kierowcy znów zwolnili w Łosiowie. ITD lada moment uruchomi ponownie odcinkowy pomiar prędkości Wracamy do sprawy, o której informowaliśmy ponad miesiąc temu. Końcem września w wyniku kolizji zniszczono w Łosiowie słup i skrzynkę elektryczną odcinkowego pomiaru prędkości. Od tamtej pory system nie działał, a kierowcy znów… » więcej 2017-11-14, godz. 18:40, Wiadomości z regionu W ramach dekomunizacji zmienili nazwy ulic, ale służb ratowniczych nie powiadomili Brzescy ratownicy medyczni oraz strażacy narzekają, że samorządowcy pozmieniali nazwy ulic, ale zapomnieli o wszystkim poinformować odpowiednie służby. W powiecie brzeskim w kilku samorządach dokonano tzw. dekomunizacji i wprowadzono… » więcej 2017-11-14, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Będą rozmawiać o wolnych mediach O godzinie 18 w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu rozpoczęło się spotkanie Klubu Obywatelskiego. Opolscy politycy i samorządowcy będą dyskutować m.in. o wolnych mediach i obecnej sytuacji w kraju. Gościem specjalnym spotkania będzie… » więcej 2017-11-14, godz. 17:00, Sport i turystyka Rozbudowa brzeskiego stadionu przyczyniła się do rozwoju piłki nożnej w regionie W 2011 roku do użytku oddano największy w Brzegu obiekt sportowy. Modernizacja stadionu kosztowała ponad 30 mln złotych i była mocno krytykowana przez wielu mieszkańców. Dziś nie słychać już żadnych głosów krytyki, a obiekt każdego… » więcej
108109110111112113114
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »