Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-12-20, 15:00 Autor: Maciej Stępień

Internetowa batalia o budowę drugiego zakładu karnego w Brzegu. Brazylijczycy, Portugalczycy, Hiszpanie i Ukraińcy kibicują miastu w tej sprawie

Cały świat kibicuje, by w Brzegu powstał nowy zakład karny [fot. brzeg24.pl]
Cały świat kibicuje, by w Brzegu powstał nowy zakład karny [fot. brzeg24.pl]
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
O powstaniu nowej jednostki penitencjarnej w mieście informujemy od kilku tygodni. Piątkowa sesja radnych z udziałem mieszkańców pokazała, że opór brzeżan, co do tej inwestycji jest coraz większy. Dziś dyskusja na temat budowy nowego więzienia przeniosła się do sieci.
Przygotowana dla mieszkańców internetowa ankieta zamieniła się w „światowe” głosowanie nad brzeską inwestycją. Zdaniem organizatorów akcji, głosy zostały przez kogoś kupione, a cała ankieta została sfałszowana.

Anna Głogowska, pomysłodawczyni ankiety mówi, że w pierwszej fazie badania zdecydowana większość mieszkańców, którzy brali udział w głosowaniu była przeciwna tej inwestycji. Gdy ich liczba urosła do 80% wówczas lawinowo przybyło ponad tysiąc osób, które wzięły udział w internetowym badaniu i kliknęły na „tak”.

- Nagły przyrost zwolenników jest niemożliwy. W głosowaniu wzięli udział m.in. Brazylijczycy, Portugalczycy, Hiszpanie, a także Ukraińcy. Dziś cały świat trzyma kciuki, aby nowy zakład karny powstał w Brzegu – denerwuje się Głogowska.

Organizatorka ankiety tłumaczy, że nie wiedziała o „kupowaniu lajków” i liczyła, że badanie uda się przeprowadzić obiektywnie. - Nie wiedziałam, że takie rzeczy można robić. Później znajomi mi pokazali na portalach aukcyjnych, że poparcie w różnych sprawach można dziś kupić. Niestety wyszła z tego dziecinada. Najgorsze jest to, że komuś zależało na tym, aby tak to się zakończyło. Ktoś włożył w to trochę pieniędzy.

Wyniki internetowej sondy, które pokazały już więcej zwolenników niż przeciwników tej inwestycji zostały opublikowane na profilu facebookowym Urzędu Miasta w Brzegu. Sławomir Mordka, szef promocji miasta tłumaczy, że ani burmistrz, ani urzędnicy nie kupili głosów i nie sfałszowali ankiety.

- To absurdalne stwierdzenie i niedorzeczność. Urząd nie zajmuje się takimi rzeczami i dziś sami jesteśmy ciekawi, kto za tym „żartem” stoi. Niestety cała sytuacja odbija się negatywnie na naszym wizerunku, bo zarzuca nam się kupowanie głosów – podkreśla szef promocji Brzegu.

A dlaczego wyniki pojawiły się na stronie urzędu? - To całkowity przypadek, bo w mediach społecznościowych cały czas prowadzimy dyskusję z mieszkańcami Brzegu. W trakcie rozmowy z jednym z internautów posłużyliśmy się przykładem tej ankiety, aby zobrazować, że nie wszyscy mieszkańcy są przeciwni tej inwestycji. Dodaję raz jeszcze, nie mamy nic wspólnego z rzekomym „kupowaniem lajków” i traktujemy to jako niedorzeczność i chcemy wiedzieć, kto za tym stoi.

Okazuje się, że kupowanie poparcia w internecie jest dziś popularne i nie tak drogie. - Ta liczba tysiąca osób, o których mowa jest nieprzypadkowa, bo kupujemy tysiąc lajków, dziesięć tysięcy lajków i tak dalej – tłumaczy Tomasz Turba, koordynator serwisu informatycznego i administrator sieci komputerowej Radia Opole. - I te ceny nie są zbyt wygórowane po od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu dolarów za tysiąc głosów. Takie coś z powodzeniem można kupić w sieci. Niektórzy decydują się na nabytek prawie „realnych” lajków z prawdziwych profilów internetowych, nawet z naszego kraju. Tutaj ceny są jednak zdecydowanie wyższe, ale są też grupy, które z takiego wsparcia korzystają.

Brzescy samorządowcy jeszcze raz wrócą do sprawy budowy nowej jednostki penitencjarnej w Brzegu. Pod koniec października radni zgodzili się na przekazanie gruntów na rzecz Skarbu Państwa. Teraz po proteście mieszkańców do tematu wrócą zaraz po świętach. Sesję nadzwyczajną zaplanowano 28 grudnia. Grupa radnych chce przegłosowania uchwały, by nie przekazywać gruntów pod budowę nowego więzienia.
Anna Głogowska, Sławomir Mordka i Tomasz Turba

Zobacz także

2018-02-24, godz. 16:00, Wiadomości z regionu W Brzegu sprawdzisz jakość powietrza. W mieście zamontowano specjalne sensory 10 czujników do mierzenia jakości powietrza zostało zamontowanych w różnych częściach Brzegu. Kilka z nich pojawiło się w centrum i przy głównych ulicach, a niektóre trafiły na osiedla domów. Wszystko po to, by sprawdzić w której… » więcej 2018-02-24, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Brzeg: konflikt między miastem, a BCM. Po stronie szpitala znów stanęło SKO Od 2014 roku władze Brzeskiego Centrum Medycznego domagają się umorzenia zaległego podatku od nieruchomości ze względu na słabą kondycję finansową lecznicy oraz na ważny interes publiczny. To kwota 300 tysięcy złotych. Dyrektor… » więcej 2018-02-24, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Brzeski pomnik „hydraulika” doczeka się rozbiórki, ale dopiero w przyszłym roku Pół miliona złotych może kosztować usunięcie monumentu ku czci żołnierzy Armii Czerwonej u zbiegu ulic Oławskiej i Wrocławskiej w Brzegu. To wstępne szacunki tamtejszych urzędników. Pomnik po wielu latach starań zostanie rozebrany… » więcej 2018-02-24, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Park Chrobrego w Brzegu odzyska dawny blask Modernizacja fosy, nowa pergola, kilka kamer monitoringu, oświetlenie, ścieżki, siłownia plenerowa oraz elementy małej architektury - tak już za kilka miesięcy będzie wyglądał jeden z parków w centrum Brzegu. Przetarg na tę inwestycję… » więcej 2018-02-24, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Nowoczesna toaleta miejska w Brzegu nie ma szczęścia. Złodzieje znów zniszczyli kasetki z pieniędzmi O wartej ponad 200 tysięcy złotych toalecie w Brzegu w ostatnich miesiącach mówiono sporo. Wandaloodporny szalet nie jest jednak w stanie obronić się przed drobnymi złodziejami, którzy po raz drugi zrobili skok na kasetki z bilonem… » więcej
84858687888990
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »