Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-12-13, 14:30 Autor: Maciej Stępień

Grupa brzeżan nie chce nowego zakładu karnego. Pod petycją podpisało się już blisko tysiąc osób

W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
Mieszkańcy osiedla domów przy ulicy Chorążych i Pierwszej Brygady nie chcą zakładu karnego w ich sąsiedztwie [fot. Maciej Stępień]
Mieszkańcy osiedla domów przy ulicy Chorążych i Pierwszej Brygady nie chcą zakładu karnego w ich sąsiedztwie [fot. Maciej Stępień]
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
Od ponad tygodnia w mieście zbierane są podpisy przeciwko planom budowy nowej jednostki penitencjarnej w Brzegu. Przypomnijmy, nowoczesne więzienie dla ponad tysiąca osadzonych ma powstać na gruntach przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej. Zakład karny będzie sąsiadował w bliskiej odległości z osiedlem domów jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej. Mieszkańcy ulicy Saperskiej, Chorążych i Pierwszej Brygady o sprawie dowiedzieli się z mediów. Teraz próbują walczyć o zablokowanie całej inwestycji.
Agnieszka Pacek, która zaangażowała się w zbiórkę podpisów mówi Radiu Opole, że niemal całe osiedle negatywnie ocenia plany burmistrza Brzegu i resortu sprawiedliwości.

- Mamy około 150 podpisów samych mieszkańców ulicy Saperskiej, Chorążych, Wiśniowej i Pierwszej Brygady. To zdecydowana większość naszego osiedla. Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy są bardzo zbulwersowani, bo nikt nie chce tutaj tej inwestycji – dodaje Pacek.

Petycja w tej sprawie znajduje się również w kilku miejscach usługowych na terenie Brzegu. Dziś, jak informuje radny Piotr Szpulak, pod dokumentem podpisało się już łącznie blisko tysiąc osób. Samorządowiec o zablokowanie tej inwestycji będzie chciał powalczyć na najbliższej sesji rady miejskiej, która odbędzie się w piątek.

- 8 grudnia do biura rady miejskiej w imieniu mieszkańców złożyłem wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały dotyczącej uchylenia decyzji rady w sprawie przekazania darowizny w postaci dwóch działek na rzecz powstania nowego więzienia w Brzegu – tłumaczy Szpulak.

- Chcemy na pewno z tą petycją pójść wyżej. Chcemy zainteresować lokalnych polityków, a także władze wojewódzkie, by wszyscy dowiedzieli się, w jaki sposób burmistrz z nami postąpił, czyli nie informując nas o takiej inwestycji – dodaje Agnieszka Pacek.

Tydzień temu burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak mówił na antenie Radia Opole, że sytuacja ta nie wymagała konsultacji społecznych ze względu na to, że planowana inwestycja jest zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dziś burmistrza broni radny Grzegorz Kapela.

- Burmistrz został wybrany głosami mieszkańców, my jako radni również. Burmistrz nie ma obowiązku każdej decyzji konsultować i pytać o zgodę brzeżan. Został wybrany, dlatego musi podejmować decyzję. Gdyby tak Jerzy Wrębiak miał pytać wszystkie strony o zdanie, to nie byłoby inwestycji, nie byłoby nic. Tylko pytania – podkreśla Kapela.

- Zastanawiamy się, dlaczego ministerstwo nie było tak zdeterminowane w sprawie powstania w Brzegu muzeum kresowego, dlaczego nie było takiej determinacji, by pozyskać jakiegoś dużego inwestora, który postawiłby w Brzegu fabrykę, a idzie się w budowę zakładu karnego, czyli inwestycję, która ma społeczny opór – pyta radny Piotr Szpulak.

Radny Grzegorz Kapela wyjaśnia, że budowa takiego zakładu karnego to szansa na rozwój miasta.

- Nigdy nie słyszałem, żeby były jakiekolwiek skargi na działalność placówki penitencjarnej, która stoi przy ulicy Chrobrego w centrum Brzegu. Nie jest to miejsce uciążliwe. W przypadku tego więzienia nie mamy podatku od nieruchomości, bo to obiekt zabytkowy. Nowa placówka niesie za sobą to, że ten podatek w miejskiej kasie się pojawi. Mówimy tutaj o realnych i namacalnych rzeczach, które będą po wybudowaniu takiego więzienia, dlatego zgadzam się na jego budowę – dodaje brzeski radny.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, pomimo kilkudniowych starań Radia Opole, nie komentuje sprawy zbiórki podpisów i działalność radnych w sprawie kontruchwały. Obiecał, że do tematu odniesie się na piątkowej sesji. Warto dodać, że na tym spotkaniu obecni będą również mieszkańcy ulic Saperskiej, Chorążych i Pierwszej Brygady, którzy chcą zaprotestować przeciwko tej inwestycji. Przypomnijmy, że nowy zakład karny w Brzegu ma być gotowy w 2021 roku. Do sprawy będziemy wracać.
Agnieszka Pacek, Piotr Szpulak i Grzegorz Kapela

Zobacz także

2018-01-08, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Brzeska interna pęka w szwach, a lekarze zażądali podwyżek Zawieszenie działalności oddziałów wewnętrznych w Kluczborku i Oleśnie odbija się na funkcjonowaniu Brzeskiego Centrum Medycznego - mówi dyrekcja placówki. Dziś wszystkie łóżka są już zajęte, a liczba pacjentów do hospitalizacji… » więcej 2017-12-28, godz. 15:52, Wiadomości z regionu Awantura na sesji w Brzegu. Mieszkańcy protestują, radni zgodzili się na przekazanie gruntów pod budowę nowego więzienia Większość brzeskich radnych chce budowy nowego zakładu karnego na terenie miasta. Na dzisiejszej (28.12) nadzwyczajnej sesji rajcy odrzucili kontruchwałę w sprawie cofnięcia darowizny hektarowej działki pod budowę kolejnej placówki… » więcej 2017-12-27, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Brzeska policja otrzymała nowe radiowozy. Kolejne auta są w drodze Kilka tygodni temu informowaliśmy o złym stanie samochodowej floty funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Sześć aut w 2017 roku zostało wycofanych ze służby ze względu na stan techniczny. Pod koniec roku pojawiły się… » więcej 2017-12-27, godz. 14:15, Gospodarka Grodków oszacował wydatki i dochody. W budżecie na przyszły rok sporo inwestycji Gmina w 2018 roku wyda blisko 100 mln złotych, a ponad 30% z tej sumy to pieniądze przeznaczone na zadania. Remont dworca, poprawa infrastruktury drogowej, budowa ścieżek rowerowych, a także restauracja wnętrz zabytkowego ratusza - to… » więcej 2017-12-27, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Pracowity rok brzeskich saperów. Z ziemi podjęto blisko 20 tysięcy niewybuchów Żołnierze z patrolu rozminowania 1. Brzeskiego Pułku Saperów na brak zajęć w 2017 roku nie mogli narzekać. Interweniowali 274 razy, a na poligonie dokonali ponad 70 zniszczeń materiałów niebezpiecznych. Głośno było o licznych… » więcej
9596979899100101
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »