Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-11-28, 14:25 Autor: Maciej Stępień

Wójt Skarbimierza reaguje na słowa brzeskich samorządowców, którzy chcą przyłączyć gminę do Brzegu

Czy Skarbimierz zostanie miastem, czy zostanie przyłączony do Brzegu? [fot. Maciej Stępień]
Czy Skarbimierz zostanie miastem, czy zostanie przyłączony do Brzegu? [fot. Maciej Stępień]
Andrzej Pulit [fot. Piotr Grochowicz]
Andrzej Pulit [fot. Piotr Grochowicz]
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że członkowie Stowarzyszenia Młody Brzeg powołali do życia społeczny komitet na rzecz przyłączenia Skarbimierza do miasta. Andrzej Pulit wystosował w tej sprawie stosowne pismo, które trafiło m.in. do lokalnych mediów. Czytamy w nim m.in., że zmiany proponowane przez brzeskich samorządowców są sprzeczne ze zmianami ustrojowymi i gospodarczymi, jakie zaszły w naszym kraju. Przypomnijmy również, że temat ewentualnej fuzji samorządów powrócił po tym, jak w październiku wójt Skarbimierza ogłosił, że będzie wnioskował do Prezesa Rady Ministrów, by ten nadał gminie prawa miejskie.
- Członkowie Stowarzyszenia Młody Brzeg nie znają historii podziału Brzegu na gminę miejską i wiejską, w wyniku której powstał Skarbimierz. A w dodatku opowiadają brednie – komentuje Andrzej Pulit.

- Oni nie wiedzą, jak to wszystko się odbywało. Powiem nawet więcej, pamiętam jak wówczas w Brzegu, co niektórzy odetchnęli z ulgą, że dokonano podziału i wydzielono Skarbimierz, jako gminę wiejską. Były nawet takie powiedzenia, że Skarbimierz nawet jakby chciał na kolanach wracać, to jej nie przyjmiemy.

Wójt Skarbimierza dodaje, że wszyscy w Brzegu mają chrapkę na strefę przemysłową działającą na byłym poradzieckim lotnisku oraz na kilka dużych osiedli domów jednorodzinnych, a nikt nie bierze pod uwagę sołectw oddalonych o kilka kilometrów od miasta.

- Przecież ci mieszkańcy tak samo płacą podatki, tak samo chcą żyć w lepszych warunkach, po to mają swój samorząd i są po to, by decydować o własnym losie. A nagle ktoś ma być mądrzejszy z miasta i będzie wiedział, jak tymi ludźmi zarządzać. Te czasy się skończymy i na pewno nie wrócą – przypomina na koniec wójt Skarbimierza.

Dodajmy, że członkowie Stowarzyszenia Młody Brzeg zarzucają Pulitowi, że na początku lat 90-tych nie odbyły się w tej sprawie konsultacje i referendum. Samorządowy uważają również, że podział gruntów został przeprowadzony niesprawiedliwie, bo Skarbimierz otrzymał tereny inwestycje, a Brzeg jedynie cały dorobek kulturowy i historyczny.

Przypomnijmy, że dziś w gminie trwają konsultacje społeczne w sprawie nadania Skarbimierzowi praw miejskich. Wniosek w tej sprawie ma trafić do rządu w przyszłym roku. Do sprawy będziemy wracać.
Andrzej Pulit

Zobacz także

2017-11-08, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Muzyczna Jesień coraz bliżej. Grodków szykuje się do najazdu artystów Za niecałe dwa tygodnie startuje najstarszy w Polsce przegląd międzynarodowych zespołów muzycznych. Grodkowska impreza po raz pierwszy odbyła się w 1970 roku i do dziś gra nieprzerwanie. W dniach od 17-19 listopada tamtejszy Ośrodek… » więcej 2017-11-07, godz. 14:24, Wiadomości z regionu Skosił znaki i zatrzymał się na torach. Groźny wypadek pod Brzegiem O dużym szczęściu może mówić 43-letni kierujący audi, który niemal doprowadził do tragedii. Przed przejazdem kolejowym, prawdopodobnie w wyniku nadmiernej prędkości wpadł w poślizg i zatrzymał się na torach. Auto zostało unieruchomione… » więcej 2017-11-04, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Brzeska komenda policji czeka na młodych mundurowych. Jednostka ma kilkanaście etatów Na rynku pracy coraz trudniej znaleźć chętnych do służby w policji. Problemy kadrowe dotykają niemal każdą jednostkę w powiecie brzeskim. W Brzegu jeszcze 5 lat temu było raptem kilka wakatów uzupełnianych na bieżąco. Dziś jednostka… » więcej 2017-11-03, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Zabytkowy kościół w Krzyżowicach starszy niż przypuszczano? Nowe wyniki polsko-amerykańskich badań Gotycka świątynia w Krzyżowicach od lat przyciąga turystów, bo znajduje się na Szlaku Polichromii Brzeskich. Pierwsze wzmianki o funkcjonującej tam kaplicy pojawiły się w XIV wieku. Niecałe dwieście lat później wybudowano murowane… » więcej 2017-11-03, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Najstarsza kamienica w Brzegu doczekała się restauracji Po kilku miesiącach zakończył się remont fasady budynku przy ulicy Jabłkowej. Według dokumentów urbanistycznych to najstarszy obiekt w Brzegu. Powstał w drugiej połowie XIII wieku, a do dziś zachowały się jego historyczne elementy… » więcej
111112113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »