Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-03-10, 18:00 Autor: Maciej Stępień

Brzeski spór o chemikalia. Kto powinien usunąć odpady niebezpieczne?

Wspólna konferencja władz Brzegu i Olszanki ws. chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Wspólna konferencja władz Brzegu i Olszanki ws. chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Maciej Stefański [fot. Barbara Więcek]
Maciej Stefański [fot. Barbara Więcek]
Składowisko odpadów niebezpiecznych w Brzegu [fot. archiwum prywatne]
Składowisko odpadów niebezpiecznych w Brzegu [fot. archiwum prywatne]
Władze Brzegu i Olszanki mówią jednym głosem, że działania w tej sprawie powinien przejąć starosta brzeski. Samorządowcy powołują się na przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego. Ich zdaniem, jeśli w powiecie występują dwa szczególne przypadki lub sytuacje kryzysowe, wówczas za działania w sprawie np. utylizacji i likwidacji substancji niebezpiecznych odpowiada starosta. Ten z kolei uważa, że to zadanie własne gmin. Spór narasta, a końca problemu nadal nie widać. Beczki z chemikaliami wciąż zalegają w Brzegu i Olszance.
Wójt Olszanki Aneta Rabczewska powiedziała dziś na konferencji prasowej, że już kilka tygodni temu Starostwo Powiatowe w Brzegu było informowane o możliwości przejęcia koordynacji działań Olszanki i Brzegu.

- Z uwagi na fakt, że pojawiła się druga gmina, czyli Olszanka, na terenie powiatu, gdzie mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Z uwagi na skalę tego problemu uważaliśmy, że istotnym jest, aby powiat podjął wszelkie działania związane z reagowaniem na terenie swojej właściwości - mówiła Rabczewska.

- Artykuł, na który powołuje się starosta brzeski, jest w naszej sytuacji niezasadny – dodaje burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. - Najpierw 10 lutego otrzymaliśmy pismo od pana starosty wskazujące, że służby powiatu są świadome tego, że problemem zajmuje się zarząd powiatowy rekomendujący artykuł 26 ustawy o odpadach, a 7 marca dostajemy informację, że mamy pójść w kierunku zarządzania kryzysowego, które tak naprawdę robimy w formie wyręczania organu, jakim jest powiat – wyjaśnia Wrębiak.

Przypomnijmy: 7 marca starosta brzeski Maciej Stefański napisał do władz Brzegu drugą rekomendację o niezwłoczne usunięcie tych opadów niebezpiecznych. Samorządowiec faktycznie powołuje się na przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego. Dziś zdania nie zmienia. W jego imieniu mówi rzecznik powiatu Krystian Ławreniuk.

- Starostwo Powiatowe w Brzegu nie ma kompetencji, by prowadzić postępowanie w tej sprawie, to po pierwsze. Po drugie, warto zauważyć, że nie posiadamy żadnej dokładnej dokumentacji, o którą wielokrotnie prosiliśmy burmistrza Wrębiaka – podkreśla Ławreniuk.

Dodajmy, że składowisko odpadów niebezpiecznych w Brzegu i Olszance odkryto blisko dwa miesiące temu. Kilkaset ton chemikaliów nadal zalega w magazynach. Szacuje się, że utylizacja i usunięcie beczek może kosztować nawet trzy miliony złotych. Władze Olszanki i Brzegu prowadzą w tej sprawie postępowanie administracyjne. Wciąż nie ma decyzji, która instytucja będzie likwidować składowiska.

Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo. Podejrzany o ten nielegalny proceder mężczyzna przebywa obecnie w areszcie.
Aneta Rabczewska, Jerzy Wrębiak i Krystian Ławreniuk

Zobacz także

2016-09-05, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Tir przewożący drewno wypadł z trasy. Utrudnienia na DK 39 Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło na trasie między Michałowicami a Lubszą w powiecie brzeskim. Po godzinie 12:00 auto ciężarowe wypadło z trasy. Kilkanaście ton drewnianych pali znalazło się poza naczepą. Na szczęście… » więcej 2016-07-13, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Opowieści brzeskich ulic. Powiat wydaje kolejną książkę Starostwo Powiatowe w Brzegu przyszykowało kolejną publikację na temat ziemi brzeskiej. Tym razem autor dr Jan Majewski opisał nieznane historie ulic. To zbiór opowieści publikowanych w lokalnej prasie. Teraz zebrano je w jedną całość… » więcej 2016-04-29, godz. 05:00, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Żarowa mogą doczekać się drogi asfaltowej. Samorządy szykują rozwiązanie Wracamy do sprawy dziurawej, nieutwardzonej drogi dojazdowej do niewielkiego sołectwa w gminie Grodków. Mieszkańcy od ponad 15 lat nie mogą doprosić się gruntownej przebudowy trasy łączącej Żarów ze Starym Grodkowem. Na dwukilometrowym… » więcej 2016-04-28, godz. 06:10, Wiadomości z regionu Od 15 lat czekają na drogę. W Żarowie narzekają na dojazd i bezczynność samorządów Mieszkańcy tego niewielkiego sołectwa w gminie Grodków od lat zabiegają o gruntowną przebudowę ich jedynej drogi dojazdowej. Nawierzchnia jest nieutwardzona, dziurawa i niebezpieczna dla kierowców. Na tym dwukilometrowym odcinku można… » więcej 2016-04-18, godz. 14:50, Gospodarka Powiat brzeski zainwestuje w nowe pracownie dla szkół zawodowych Pracownie logistyczne, turystyczne, hale warsztatowe i samochodowe - to tylko niektóre nowe miejsca do kształcenia uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, władze powiatu i dyrektorzy… » więcej
132133134135136137138
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »