Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2014-02-05, 14:18 Autor: Radio Opole

Samorządy kontra deweloperzy

Gminy coraz częściej sprzeciwiają się finansowaniu budowy dróg prowadzących do osiedli wybudowanych przez deweloperów na prywatnych gruntach.

 Do tej pory deweloperzy nie chcieli sami finansować tych dodatkowych inwestycji.

Po zakupie mieszkań do urzędów gmin o budowę dróg dojazdowych zwracali się mieszkańcy.

- Taka sytuacja jest w Ligocie Górnej i Ligocie Zameckiej a w samym Kluczborku przy ulicy Jagiellońskiej - tłumaczy Jarosław Kielar burmistrz Kluczborka. - Gmina podjęła wiec uchwałę mówiącą o tym, że w pierwszej kolejności budowane będą drogi przy działkach, które zostały sprzedane przez gminę - dodaje Kielar.

- Uczciwiej byłoby, żeby sprzedawcy działek brali na siebie odpowiedzialność przygotowania całej infrastruktury a przynajmniej dozbrajania w drogi czy oświetlenia tych działek. Tutaj mamy do czynienie z jednostronnymi korzyściami. Deweloper sprzedaje działki czy mieszkania, za co otrzymuje pieniądze, a cały problem uzbrojenia terenu spada na gminę – dodaje Kielar.

Wiceburmistrz Olesna Jerzy Chęciński zauważa, że często po zakończeniu inwestycji mieszkańcy zwracają się z prośbą nie tylko o budowę dróg, ale również o uzbrojenie terenu.

- Właściciel prywatny sprzedaje działki, natomiast obowiązek budowania drogi spada na barki samorządu. Nie dość, że musimy wybudować drogę, to niejednokrotnie jeszcze uzbroić teren. Wszystko to z gminnych pieniędzy – tłumaczy Chęciński.

Dodajmy, że skuteczną walkę z deweloperami wytoczyły władze podwarszawskiej Białołęki Nie wydają one pozwoleń na budowę, jeżeli deweloper wcześniej nie zobowiąże się do oddania za darmo gruntu pod miejskie ulice i zbudowania ich na własny koszt.

Posłuchaj naszego rozmówcy:

Piotr Wrona

Zobacz także

2013-01-10, godz. 15:17, Gospodarka Część radnych zaniepokojonych budżetem Olesna - Sprzedaż majątku miejskiego za ponad 3 miliony złotych jest nierealna - alarmuje część radnych z Olesna. Nie przekonuje ich to, że w zeszłym roku do kasy gminy wpłynęło z tego źródła 1,5 miliona złotych. » więcej 2013-01-10, godz. 13:19, Gospodarka Energia Praszka sprzedana Mająca kłopoty finansowe spółka Energia Praszka, odpowiedzialna za dostarczanie ciepła mieszkańcom praszkowskich osiedli i domów, sprzedana wraz z długiem wynoszącym 2 miliony 800 tysięcy zł. » więcej 2013-01-09, godz. 17:31, Wiadomości z regionu Dyrekcja oleskiego szpitala zadowolona z nowego kontraktu Nowy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zadowala dyrekcję Szpitala Powiatowego w Oleśnie. - Zostały zaspokojone nasze oczekiwania - mówi dyrektor placówki Andrzej Prochota. » więcej 2013-01-08, godz. 14:35, Wiadomości z regionu Chcą, by pociągi TLK i IC zatrzymywały się w Oleśnie - Nie mamy połączenia z większymi miastami - narzekają mieszkańcy Olesna, którzy obserwują pociągi Intercity i TLK przejeżdżające przez ich stację. W nowym rozkładzie jazdy składy te już nie zatrzymują się w Oleśnie. Mieszkańcy… » więcej 2013-01-08, godz. 12:50, Wiadomości z regionu W Praszce zostanie tylko jedno liceum Liceum w Praszce przy ul. Sportowej zostanie zlikwidowane. Tym samym w mieście będzie funkcjonować jedno liceum przy ul. Kaliskiej. Jak mówi wicestarosta oleski Jan Belka, wiąże się to między innymi ze słabym poziomem nauczania w… » więcej
199200201202203204205
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »