Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2021-10-29, 11:30 Autor: Witold Wośtak

Muzeum świętuje 60-lecie i na wystawie proponuje wycieczkę do międzywojennego Olesna

Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
"Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" to tytuł wystawy Oleskiego Muzeum Regionalnego z okazji 60-lecia działalności.
Choć jubileusz przypadał na 2020, obchody przesunięto na ten rok ze względu na bardzo trudną sytuację epidemiologiczną. Jak mówi Ewa Cichoń, dyrektor muzeum, podczas oglądania ekspozycji można wybrać się na spacer ulicami przedwojennego Olesna i obudzić wyobraźnię.

- Pamiętajmy, że było po pierwszej wojnie, plebiscycie i powstaniach śląskich - dodaje.

- Zaczęła powracać normalność, choć z tymi wszystkimi blaskami i cieniami. Ludzie chcieli powetować sobie bardzo trudny czas, a w związku z tym wyjeżdżali poza miasto oraz uprawiali sport. W 1925 roku Olesno miało już stadion miejski i o tym również traktuje wystawa. Wybudowano basen - bardzo imponujące kąpielisko, a poza tym działały kluby sportowe oraz samochodowe.

Ewa Cichoń podkreśla, że życie towarzyskie Olesna kwitło między wojnami w 40 karczmach, gospodach, oberżach i restauracjach.

- Proszę sobie wyobrazić: Olesno wraz z przysiółkami miało 40 takich przybytków. One wszystkie są oczywiście wymienione na wystawie, jest lokalizacja, podani są właściciele oraz informacja o ich wyznaniu. Wiele restauracji czy gospód należało do osób pochodzenia żydowskiego. Ta społeczność była oczywiście zasymilowana z miejscową ludnością.

Wystawa będzie czynna do połowy stycznia przyszłego roku, a na jej spokojne obejrzenie trzeba zarezerwować około pół godziny.

Kulminacją jubileuszu będzie spotkanie muzealne w drugiej połowie listopada.
Ewa Cichoń 1
Ewa Cichoń 2

Zobacz także

2022-03-24, godz. 16:30, Gospodarka Nowa jezdnia i ścieżka pieszo-rowerowa przez całą wieś. To założenia remontu DW 494 w Łowoszowie Do remontu odcinka drogi wojewódzkiej 494 na wysokości Łowoszowa przygotowuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich we współpracy z gminą Olesno. » więcej 2022-03-23, godz. 12:05, Gospodarka Coraz lepsza jakość ścieków modernizowanej oczyszczalni w Oleśnie Bez zarzutu funkcjonuje pierwszy ciąg technologiczny gruntownie przebudowanej oczyszczalni ścieków w Oleśnie. Modernizacja rozpoczęła się w 2020 roku. » więcej 2022-03-23, godz. 08:30, Gospodarka Renowacja oleskiego dworca na ostatniej prostej, choć "na zewnątrz widać jeszcze bałagan budowlany" Dobiega końca gruntowna rewitalizacja zabytkowego dworca kolejowego w Oleśnie. Prace rozpoczęły się w maju ubiegłego roku. » więcej 2022-03-14, godz. 13:33, Wiadomości z regionu Był pensjonat, jest dom! W Oleśnie uchodźcy znaleźli zakwaterowanie w dawnym ośrodku "As" Kilka dni wystarczyło na odświeżenie i wyposażenie dawnego pensjonatu 'As' w Oleśnie pod potrzeby kolejnych grup uchodźców z Ukrainy. Obiekt jest w zasobach gminy. » więcej 2022-03-11, godz. 16:44, Wiadomości z regionu Oleski magistrat przygotowuje oświatę do włączenia ukraińskich dzieci. "Trzeba wciągnąć je w normalną rzeczywistość szkolną" Około dwadzieściorga ukraińskich dzieci zostało zapisanych do szkół podstawowych w Oleśnie. W gminie zarejestrowano oficjalnie ponad 130 uchodźców. » więcej
53545556575859
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »