Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2021-10-29, 11:30 Autor: Witold Wośtak

Muzeum świętuje 60-lecie i na wystawie proponuje wycieczkę do międzywojennego Olesna

Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
"Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" to tytuł wystawy Oleskiego Muzeum Regionalnego z okazji 60-lecia działalności.
Choć jubileusz przypadał na 2020, obchody przesunięto na ten rok ze względu na bardzo trudną sytuację epidemiologiczną. Jak mówi Ewa Cichoń, dyrektor muzeum, podczas oglądania ekspozycji można wybrać się na spacer ulicami przedwojennego Olesna i obudzić wyobraźnię.

- Pamiętajmy, że było po pierwszej wojnie, plebiscycie i powstaniach śląskich - dodaje.

- Zaczęła powracać normalność, choć z tymi wszystkimi blaskami i cieniami. Ludzie chcieli powetować sobie bardzo trudny czas, a w związku z tym wyjeżdżali poza miasto oraz uprawiali sport. W 1925 roku Olesno miało już stadion miejski i o tym również traktuje wystawa. Wybudowano basen - bardzo imponujące kąpielisko, a poza tym działały kluby sportowe oraz samochodowe.

Ewa Cichoń podkreśla, że życie towarzyskie Olesna kwitło między wojnami w 40 karczmach, gospodach, oberżach i restauracjach.

- Proszę sobie wyobrazić: Olesno wraz z przysiółkami miało 40 takich przybytków. One wszystkie są oczywiście wymienione na wystawie, jest lokalizacja, podani są właściciele oraz informacja o ich wyznaniu. Wiele restauracji czy gospód należało do osób pochodzenia żydowskiego. Ta społeczność była oczywiście zasymilowana z miejscową ludnością.

Wystawa będzie czynna do połowy stycznia przyszłego roku, a na jej spokojne obejrzenie trzeba zarezerwować około pół godziny.

Kulminacją jubileuszu będzie spotkanie muzealne w drugiej połowie listopada.
Ewa Cichoń 1
Ewa Cichoń 2

Zobacz także

2022-04-14, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Ratusz przy oleskim rynku zyska wizualnie. Nowa elewacja ma być gotowa do drugiej połowy lipca Około trzech miesięcy potrzeba, żeby nowa elewacja zdobiła ratusz przy rynku w Oleśnie. Zabytkowy budynek z 1820 roku miał zyskać nowy wygląd już w ubiegłym roku, natomiast były problemy z wyłonieniem wykonawcy. Teraz obiekt jest… » więcej 2022-04-12, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Lekcja o Rodłakach w plenerze. Tak było w Oleśnie Idea Rodła była dziś (12.04) tematem krótkiej lekcji historii dla uczniów na oleskim rynku. Inicjatywa wynika z tegorocznego jubileuszu stulecia Związku Polaków w Niemczech. » więcej 2022-04-06, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Młodsze dzieci w szkołach wiejskich, starsi uczniowie do miasta. Zmiany oświatowe w gminie Olesno stały się faktem Trzy szkoły wiejskie będą przeznaczone dla uczniów klas 1-3, a starsze dzieci przejdą do szkoły podstawowej numer 1 w Oleśnie. Rada miejska przyjęła na wtorkowej (05.04) sesji uchwały dotyczące szkół w Wachowie, Wojciechowie i… » więcej 2022-04-05, godz. 19:55, Wiadomości z regionu Sensacyjne odkrycie w oleskim kościele. Cenne malowidła z późnego gotyku przechodzą konserwację Późnogotyckie malowidła z apostołami odkryto w oleskim kościele św. Anny. Natrafiono na nie przypadkiem, kiedy w celu konserwacji demontowano ołtarz główny Wielka Święta Rodzina. » więcej 2022-04-02, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Jelenie zrzucają poroża, więc do lasów ruszyli poszukiwacze O czym powinni pamiętać poszukiwacze poroży podczas wycieczek do lasów? Przy odrobinie szczęścia wczesną wiosną można trafić na wieniec jelenia. To właśnie pora ich zrzutu. » więcej
50515253545556
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »