Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2021-10-29, 11:30 Autor: Witold Wośtak

Muzeum świętuje 60-lecie i na wystawie proponuje wycieczkę do międzywojennego Olesna

Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
"Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" to tytuł wystawy Oleskiego Muzeum Regionalnego z okazji 60-lecia działalności.
Choć jubileusz przypadał na 2020, obchody przesunięto na ten rok ze względu na bardzo trudną sytuację epidemiologiczną. Jak mówi Ewa Cichoń, dyrektor muzeum, podczas oglądania ekspozycji można wybrać się na spacer ulicami przedwojennego Olesna i obudzić wyobraźnię.

- Pamiętajmy, że było po pierwszej wojnie, plebiscycie i powstaniach śląskich - dodaje.

- Zaczęła powracać normalność, choć z tymi wszystkimi blaskami i cieniami. Ludzie chcieli powetować sobie bardzo trudny czas, a w związku z tym wyjeżdżali poza miasto oraz uprawiali sport. W 1925 roku Olesno miało już stadion miejski i o tym również traktuje wystawa. Wybudowano basen - bardzo imponujące kąpielisko, a poza tym działały kluby sportowe oraz samochodowe.

Ewa Cichoń podkreśla, że życie towarzyskie Olesna kwitło między wojnami w 40 karczmach, gospodach, oberżach i restauracjach.

- Proszę sobie wyobrazić: Olesno wraz z przysiółkami miało 40 takich przybytków. One wszystkie są oczywiście wymienione na wystawie, jest lokalizacja, podani są właściciele oraz informacja o ich wyznaniu. Wiele restauracji czy gospód należało do osób pochodzenia żydowskiego. Ta społeczność była oczywiście zasymilowana z miejscową ludnością.

Wystawa będzie czynna do połowy stycznia przyszłego roku, a na jej spokojne obejrzenie trzeba zarezerwować około pół godziny.

Kulminacją jubileuszu będzie spotkanie muzealne w drugiej połowie listopada.
Ewa Cichoń 1
Ewa Cichoń 2

Zobacz także

2024-11-07, godz. 12:00, Kultura i rozrywka Zbigniew Zamachowski wystąpi w Oleśnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości Recital Zbigniewa Zamachowskiego ma uświetnić Narodowe Święto Niepodległości w Oleśnie. W poniedziałek o 11:00 w kościele Bożego Ciała rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. » więcej 2024-11-07, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Ostatnie utrudnienia dla kierowców w centrum Olesna. Ulica Pieloka jest niemal gotowa Do połowy miesiąca będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu w centrum Olesna ze względu na ostatni etap remontu ulicy Pieloka. » więcej 2024-11-06, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Najpierw sekretarz i zastępca, teraz reorganizacja wydziałów. Zmiany w oleskim magistracie Urząd Miejski w Oleśnie ogłosił nabór na nowego sekretarza gminy. To kontynuacja zmian personalnych, które nowo wybrany burmistrz Piotr Gręda zapowiadał po wyborach samorządowych. » więcej 2024-11-06, godz. 08:20, Wiadomości z regionu Maj lub czerwiec to realny termin otwarcia Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych w Oleśnie Bardzo sprawnie i bez komplikacji przebiega budowa Ogólnopolskiego Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych w Oleśnie. » więcej 2024-11-05, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Nowa dyrektor MDK w Oleśnie o kontynuacji i pomysłach na zmiany w domu kultury Aleksandra Płaszewska została nową dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie. To animatorka oraz instruktorka teatralna pracująca w tamtejszym MDK-u od niemal 10 lat. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »