Miejsca warte odwiedzenia, ciekawostki przyrodnicze, namiary na miejsca noclegowe i restauracje – to wszystko można znaleźć w „Spacerowniku”, czyli polsko-niemieckim przewodniku turystycznym, który został opracowany dla pięciu powiatów naszego regionu. Wydawnictwo jest owocem realizacji dwóch projektów w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Obywatelskiej - „Opolskie bez tajemnic”. Dzięki działaniom Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim powstały spacerowniki po powiatach kędzierzyńsko-kozielskim i strzeleckim oraz po powiecie kluczborskim, namysłowskim i oleskim.
- Chcieliśmy stworzyć przewodnik turystyczny, który pozwoli odkryć miejsca, które znajdują się tuż obok nas – mówi Joanna Hassa, rzeczniczka TSKN-u. - Spacerownik jest podzielony na kilka działów i można tym się sugerować, i takie trasy sobie wybierać. Czyli ktoś chciałby jechać trasą kościołów, to wybiera kościoły, interesują go pałace, to może o tych pałacach więcej poczytać. Jest informacja na temat adresu miejsca oraz zdjęcia ilustracyjne. Na końcu jest informacja na temat bazy turystycznej – miejsca noclegowe, ale też restauracje.
Spacerownik po powiatach strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim współtworzyli miłośnicy historii lokalnej – Piotr Smykała z Rozmierki i Tomasz Kandziora z Reńskiej Wsi.
- Byłem odpowiedzialny za stworzenie części dotyczącej powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego – mówi Tomasz Kandziora. - Nie byłbym sobą, gdybym nie polecił pałacu w Większycach, wspaniałej perełki architektury, warto to miejsce odwiedzić z co najmniej kilku powodów. Na pewno ciekawym miejscem jest drewniany kościół w Gościęcinie – Bryksach. Kościół, ale również kaplice, które są obok, cudowne źródełko, pustelnie. To miejsce ma swój klimat i warto je odwiedzić, choćby podczas jakiejś wycieczki rowerowej. No i też myślę dosyć oczywiste miejsce – zamek w Polskiej Cerekwi.
Dzisiaj (21.09) w Domu Kultury Koźle odbyło się spotkanie z autorami Spacerownika. Jutro (22.09) zaplanowane jest kolejne. O godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie będzie można porozmawiać z Krzysztofem Adamskim, który tworzył treści do przewodnika po powiatach kluczborskim, namysłowskim i oleskim.