Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2014-02-14, 12:30 Autor: Radio Opole

Rosną długi za oplatę śmieciową

Mieszkańcy gmin północno-wschodniej części Opolszczyzny zalegają z opłatami śmieciowymi. W gminie Kluczbork zaległości w grudniu wyniosły 183 tysiące złotych, w Oleśnie opłaty nie reguluje 10 % mieszkańców.

W Praszce spółdzielnia mieszkaniowa wyliczyła, że zadłużenie to 5 tysięcy złotych. Prezes spółdzielni mieszkaniowej Franciszek Ratajski uważa, że wszystkiemu jest winny sposób naliczania opłaty.

- Ta jest uzależniona od zużytej wody a nie od mieszkańca. Dodatkowo spółdzielnia ponosi bardzo wysokie koszty związane z opłatami za podgrzanie wody - tłumaczy prezes, a to bezpośrednio odbija się na czynszach

- Ta metoda zdaniem spółdzielców jest niedobra. Podgrzana woda jest bardzo droga, to jeden minus, znacząco obciążający mieszkańców i powodujący zaległości w opłatach. Wszystkie długi mieszkańców spółdzielnia musi nieść na swoich barkach. Bo w Praszce przyjęte jest to, że opłata za śmieci pobierana jest przez spółdzielnię a później przekazywana miastu. To może spowodować, że spółdzielni nie starczy pieniędzy na pokrywanie długów – wyjaśnia Ratajski.

W Rudnikach od początku wprowadzenia nowych zasad gospodarki odpadami zadłużenie wyniosło 11 tysięcy złotych. Tamtejszy urząd rozpoczął wysyłkę upomnień. W Gorzowie Śląskim zaległości sięgnęły ponad 18 tysięcy złotych. Burmistrz Artur Tomala uważa, że wszystkiemu winne są przyzwyczajenia.

- Do tej pory mieszkańcy mieli książeczki opłat za odbiór śmieci, po zmianach z nich zrezygnowaliśmy. Taka książeczka dyscyplinowała, więc wrócimy do tego rozwiązania - dodaje Tomala

- Widzę po podpisywaniu wezwań o zapłatę, że nie są to osoby, które nie chcą płacić. One zapominają o regulowaniu tej należności. Na początku roku postanowiliśmy wydrukować książeczkę opłat, która trafi do wszystkich mieszkańców gminy – zapowiada Tomala.

Gmina Rudniki w najbliższych dniach roześle 150 upomnień. Najemnej problemów z ściągalnością opłat ma gmina Lasowice Wielkie. W Byczynie zaległości w grudniu wyniosły 37 tysięcy złotych po rozesłaniu upomnień w styczniu kwota ta zmniejszyła się o 10 tysięcy złotych.

Posłuchaj naszych rozmówców:

Piotr Wrona

Zobacz także

2017-05-21, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Nie wyremontowała go chorągiew, wyremontuje miasto. Dom Harcerza w Oleśnie zostanie odrestaurowany Dom Harcerza w Oleśnie przejdzie długo wyczekiwany remont. Kilka lat temu miasto kupiło budynek od Opolskiej Chorągwi, która nie była w stanie go utrzymywać. » więcej 2017-05-18, godz. 21:31, Wiadomości z regionu Wykonawca dróg na oleskim osiedlu Walce zapewnia, że remont będzie bezbolesny dla mieszkańców Nie będzie dużych utrudnień dla mieszkańców związku z remontem dróg na oleskim osiedlu Walce - tak zapewnia firma, która wygrała przetarg. Dziś (18.05) odbyło się spotkanie wykonawców drogi razem z władzami Olesna i zainteresowanymi… » więcej 2017-05-18, godz. 19:00, Gospodarka Zamiast kredytu będą obligacje. Olesno szuka pieniędzy na finansowanie inwestycji Olesno chce wypuścić obligacje warte 6 milionów złotych, po to, aby finansować zaplanowane inwestycje. Zadłużenie miasta sięga teraz 17 milionów i wynosi prawie 30% budżetu. » więcej 2017-05-16, godz. 15:33, Patronaty - polecamy Koncert "Dla Ciebie Mamo..." już w sobotę w Oleśnie 8. edycja koncertu 'Dla Ciebie Mamo...' odbędzie się w sobotę (20.05) w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. Impreza ma z założenia umilić przeżywanie zbliżającego się Dnia Matki, a także ma na celu rozpropagowanie badań piersi i… » więcej 2017-05-15, godz. 21:40, Kultura i rozrywka Róża zaklęta w drewno. Oleski kościół św. Anny ma szansę trafić na listę Pomników Historii XV-wieczny kościół Świętej Anny w Oleśnie ubiega się o tytuł Pomnika Historii. Świątynia jest symbolem Olesna, ponieważ jest zbudowana w kształcie pięciopłatkowego kwiatu róży, który znajduje się w herbie miasta. » więcej
136137138139140141142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »