Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2023-08-23, 09:30 Autor: Witold Wośtak

Mieszkańcy Starego Olesna i Wojciechowa sprzeciwiają się otaczarni. Zbierają podpisy pod protestem

Ośrodek wypoczynkowy "Anpol" [fot. gmina Olesno]
Ośrodek wypoczynkowy "Anpol" [fot. gmina Olesno]
Mapa z uwzględnieniem planowanej inwestycji [fot. www.facebook.com/Wojciechów - gmina Olesno]
Mapa z uwzględnieniem planowanej inwestycji [fot. www.facebook.com/Wojciechów - gmina Olesno]
Czy mieszkańcy Starego Olesna i Wojciechowa zablokują budowę otaczarni, czyli wytwórni mas bitumicznych w sąsiedztwie ich domów?
Przedsiębiorca Tomasz Trzaskowski od jedenastu lat stara się w gminie o pozwolenie na taką inwestycję obok tymczasowo nieczynnego ośrodka wypoczynkowego "Anpol". W internecie mieszkańcy zebrali prawie 500 podpisów sprzeciwiających się temu, ale przedsiębiorca ma zgody środowiskowe.

- Mieszkańcy są zbulwersowani - mówi Edeltrauda Zug, sołtyska Wojciechowa. - To miejsce jest w odległości 10-20 metrów od domków jednorodzinnych, a oprócz tego mamy ośrodek wypoczynkowy. To jest teren rolniczy, sprzyjający uprawie dobrej żywności. Nie możemy więc pozwolić na powstanie zakładu o tak szkodliwym wpływie.

Grzegorz Dorynek, sołtys Starego Olesna, prowadzi rozmowy z przedsiębiorcą. - Nikt nie chciałby siedzieć przed ośrodkiem wypoczynkowym i patrzeć na zakład produkcyjny, z którego lecą pyły, są hałasy czy nieprzyjemne zapachy. Przedsiębiorca chce rozmawiać i myślę, że uda się załatwić tę sprawę pozytywnie dla wszystkich.

Zdaniem Sylwestra Lewickiego, nie ma gorszego miejsca na lokalizację takiej inwestycji. - Znamy działanie i wpływ takiego zakładu na podstawie już istniejących obiektów. Nie wyobrażam sobie ludzi leżących na plaży znajdującej się dosłownie za płotem planowanej inwestycji, przy wielkim hałasie i zapyleniu. Z tego względu od wielu lat wręcz walczymy o niepowstanie takiej inwestycji i będziemy robić to dalej.

Inwestor Tomasz Trzaskowski zapewnia, że nie walczy z mieszkańcami. - To jest wytwórnia pracująca z wydajnością 30 ton na godzinę. W zakresie oddziaływania zapachowego mieścimy się na mojej działce. To jest wskazane przez raport środowiskowy, który był robiony trzy razy. W Oleśnie funkcjonują obecnie dwie wytwórnie przerabiające po 240 ton na godzinę i nikomu to nie przeszkadza. Ludzie budują bardzo blisko domy, a mieszkańcy jakoś nie protestują.

Do sprawy wrócimy w miarę rozwoju sytuacji.
Edeltrauda Zug
Grzegorz Dorynek
Sylwester Lewicki
Tomasz Trzaskowski

Zobacz także

2023-05-16, godz. 17:38, Patronaty - polecamy II Oleska Olimpiada Przedszkolaka i festyn z okazji Dnia Dziecka już w niedzielę na Stadionie Miejskim w Oleśnie To wydarzenie adresowane do oleskich przedszkolaków, a zainicjowane i organizowane przez oleskie kluby sportowe przy współudziale gminy Olesno. Mowa o II Oleskiej Olimpiadzie Przedszkolaka, po której dodatkowo zaplanowano festyn rodzinny… » więcej 2023-05-16, godz. 08:00, Gospodarka Pięć remontów dróg w gminie Olesno. Większość będzie gotowa w czerwcu 3 miliony 700 tysięcy złotych będzie kosztować remont pięciu ulic w gminie Olesno. Magistrat pozyskał na ten cel 92 procent dotacji z Polskiego Ładu, więc wkład własny to niemal 280 tysięcy złotych. » więcej 2023-05-10, godz. 07:00, Sport i turystyka Będzie czwarty kort tenisowy w Oleśnie. Trwa budowa hali łukowej Do lipca trzeba poczekać na otwarcie pierwszego w gminie Olesno krytego kortu tenisowego. » więcej 2023-05-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Dobiega końca renowacja drewnianego kościoła świętej Anny w Oleśnie Kompleksowa renowacja zabytkowego kościoła świętej Anny w Oleśnie zakończy się w 2024 roku - poinformował ksiądz Walter Lenart, proboszcz parafii Bożego Ciała w Oleśnie, podczas wręczenia następnej dotacji w urzędzie marsza… » więcej 2023-05-09, godz. 13:30, Sport i turystyka Można jeszcze zapisać się na jubileuszową edycję Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju Niemal 200 biegaczy może jeszcze zapisać się na główny bieg sobotnich (13.05) 25. Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju. Limit określono na 300 osób. » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »