Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2021-12-22, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Znów można oglądać imponującą szopkę bożonarodzeniową w Borkach Wielkich. Budowało ją kilkadziesiąt osób

Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak
Mieszkańcy Borek Wielkich obok Olesna podtrzymują tę tradycję od 1911 roku. Chodzi o budowę szopki bożonarodzeniowej na ołtarzu miejscowego kościoła Świętego Franciszka z Asyżu.
Stajenka ma powierzchnię ponad 70 metrów kwadratowych i jest wysoka na 14 metrów, co daje jej tytuł największej na Opolszczyźnie. Niektóre figury są datowane właśnie na 1911 rok - wtedy wybudowano kościół.

Ojciec Grzegorz Pampuch, proboszcz parafii, podkreśla, że kolejna szopka jest gotowa dzięki zaangażowaniu i życzliwości mieszkańców.

- Tradycja jest również nośnikiem wartości, a gdzie można odnaleźć tradycję i wartość, są ludzie wyznający te same wartości. Tak jest między innymi z naszymi młodymi parafianami. Oczywiście mamy wielopokoleniową ekipę budowniczych szopki, ale w tym roku przeważało bardzo młode pokolenie.

Hubert Imiołczyk, główny konstruktor szopki, przypomina, że co roku zmienia się scenografia.

- Z drugiej strony ona jest budowana zawsze na tym samym rusztowaniu, a więc długość, szerokość i wysokość pozostaje bez zmian. Zawartość zmienia się jednak za każdym razem i co roku jest inny motyw przewodni. Tym razem jest nim Ziemia Święta, Betlejem i jego otoczenie. Na różnego rodzaju etapach przygotowań, jak również samej budowy rozpoczętej 14 grudnia, zaangażowało się od 30 do 40 osób.

Z kolei ojciec Wit, franciszkanin zaznacza, że cała szopka skupia się na nowonarodzonym Dziecięciu.

- Jednocześnie cała szopka, łącznie z figurką nowo narodzonego Jezusa, wskazuje na ołtarz. To przyjście Syna Bożego na Ziemię, kiedy on stał się człowiekiem. Jezus Chrystus kontynuuje to zstępowanie podczas mszy świętej, kiedy jest obecny pod postacią chleba i wina.

Szopkę w Borkach można oglądać do 2 lutego, a kościół pozostaje otwarty praktycznie przez cały dzień.
Grzegorz Pampuch
Hubert Imiołczyk
Ojciec Wit
Posłuchaj materiału z programu Reporterskie tu i teraz

Zobacz także

2024-05-02, godz. 08:36, Patronaty - polecamy Jedyny taki pociąg z orkiestrami na pokładzie wyruszy 11 maja Opolski Ekspres Dęty wyruszy w tym roku z Opola do Kluczborka. Na trasie przez Lubliniec będą czekać na uczestników liczne atrakcje i postoje na stacjach pośrednich. Wyjazd ekspresu ze stacji Opole Główne zaplanowano w sobotę 11 maja… » więcej 2024-04-30, godz. 17:24, Wiadomości z regionu Chrabąszcze majowe opanowały lasy. Nadleśnictwa będą zwalczać je "z powietrza" Nadleśnictwa rozpoczęły akcję zwalczania chrabąszczy majowych. Owady mają brązowe skrzydła, charakterystyczne biało-czarne plamy na bokach. Są szczególnie aktywne wieczorami. Nie są groźne dla ludzi, ale wyrządzają szkody w… » więcej 2024-04-30, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Olesno będzie świętować 20-lecie Polski w Unii Europejskiej. Piknik 1 maja na promenadzie 'Opolskie 20 lat w UE Olesno Świętuje' to tytuł pikniku europejskiego, który rozpocznie się w środę (01.05) o 14:00 na promenadzie w Oleśnie. » więcej 2024-04-26, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Dziecięce teatry z całego województwa zaprezentowały się na festiwalu w Oleśnie 11 grup przyjechało do Olesna na 38. Wojewódzki Festiwal Teatrów Dziecięcych w Oleśnie. Celem tej inicjatywy jest między innymi zainteresowanie młodego pokolenia sztuką teatralną. » więcej 2024-04-23, godz. 15:33, Patronaty - polecamy W Oleśnie zaprezentują się teatry dziecięce regionu Dziecięce zespoły teatralne - zarówno lalkowe, jak i żywego planu - już w najbliższy piątek (26.04) wezmą udział w Wojewódzkim Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Oleśnie. Wydarzenie ma charakter konkursu. Teatralne prezentacje rozpoczną… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »