Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2020-04-16, 20:15 Autor: Monika Matuszkiewicz/IAR

Raport dnia: 11 zakażeń, jeden zgon. Po weekendzie łagodzenie obostrzeń w związku z koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Jedna osoba zarażona koronawirusem zmarła minionej doby na Opolszczyźnie. Od rana potwierdzono 11 nowych zakażeń.
W porannym raporcie służby wojewody opolskiego poinformowały o 9 nowych zachorowaniach w naszym województwie. W całym kraju zakażonych COVID-19 było 189 osób, a 6 osób poniosło śmierć. W naszym regionie 4 nowe przypadki dotyczyły powiatu krapkowickiego. Po dwa przypadki odnotowano także w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i nyskim. W powiecie głubczyckim zakażona została jedna osoba.

W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 147 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w całej Polsce i 22 zgonach. Na Opolszczyźnie potwierdzono 2 kolejne zachorowania i jeden zgon.

Zmarła 88-letnia kobieta z powiatu opolskiego. Zgon nastąpił w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu. Pacjentka była obciążona chorobami współistniejącymi.
Dwa nowe przypadki zakażenia COVID-19 dotyczą powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i oleskiego.

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zakażona została kobieta w wieku senioralnym. Jej stan jest dobry, obecnie hospitalizowana jest w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Do zarażenia doszło lokalnie.

W powiecie oleskim zakażona jest kobieta w średnim wieku. Jej stan jest dobry. Przebywa na oddziale zakaźnym w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Do zakażenia doszło na miejscu.

Na Opolszczyźnie zaraziło się łącznie 232 osoby, odnotowano też 10 zgonów. W skali kraju zachorowało 7918 osób, zmarło 314 zakażonych.

W naszym regionie hospitalizowanych jest 80 osób. Poddanych kwarantannie jest 14 216 osób. Łącznie od początku epidemii pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajduje się 2160 osób.

Od dziś (16.04) wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Nakaz obowiązuje na ulicach, w urzędach, sklepach, punktach usługowych oraz w większości zakładów pracy. Opolscy policjanci przypominali dzisiaj na ulicach Opola o nowym obowiązku i rozdawali maseczki osobom, które najbardziej ich potrzebują.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu ruszyła akcja pobierania krwi od ozdrowieńców, czyli osób, które pokonały chorobę COVID-19. Zawarte w osoczu przeciwciała mogą uratować życie zakażonym w ciężkim stanie. Terapia jest prowadzona w ramach eksperymentu medycznego za zgodą komitetu terapeutycznego i komisji bioetycznej w danej placówce. Na Opolszczyźnie dotąd wyzdrowiało 16 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Wojska Obrony Terytorialnej oraz żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej montowali przy opolskich szpitalach kontenerowe izby przyjęć.

Mobilny Punkt Medyczny, czyli laboratorium na kółkach, zaprezentowano przed urzędem wojewódzkim w Opolu. To pomysł, który ma zwiększyć liczbę testów na koronawirusa w naszym regionie. Laboranci w MPM będą mogli w bezpieczny sposób pobrać próbki, a następnie wysłać je do badań. Mobilny Punkt Medyczny może być ciągnięty przez samochód osobowy, więc "może działać" w dowolnym miejscu.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 20 kwietnia rozpocznie się stopniowe łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Szef rządu powiedział, że zostaną otwarte lasy i parki, a także złagodzone zasady w handlu. W sklepach do 100 metrów kwadratowych mogą przypadać 4 osoby na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni sklepu. Premier podkreślił, że pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia.

Zasada "jedna osoba na 15 metrów kwadratowych" będzie obowiązywać także w kościołach.

Zmieniona zostanie także zasada mówiąca o zakazie samodzielnego wychodzenia z domu osób poniżej 18 roku życia. Z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia.

Zobacz także

2020-01-15, godz. 19:00, Gospodarka Olesno: gmina podpisała umowę z Remondisem na wywóz odpadów komunalnych. Mieszkańców czekają spore podwyżki Samorząd Olesna podpisał z firmą Remondis Opole dwuletnią umowę na wywóz śmieci. W ubiegłym roku mieszkańcy płacili za odpady segregowane 17 złotych od osoby, w lutym stawki wzrosną do poziomu między 25 a 30 złotych. » więcej 2020-01-08, godz. 17:30, Gospodarka Samorządowcy z Olesna nie mają wpływu na stawki za wywóz śmieci? Firma podbiła własną ofertę przetargową Gmina Olesno ma duży problem z podpisaniem umowy na wywóz śmieci. Na konferencji prasowej burmistrz Sylwester Lewicki poinformował, że firma Remondis odmówiła podpisania umowy na ofertę, którą sama zaproponowała. » więcej 2020-01-03, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Kilka pokoleń znów spotka się na kolędowaniu w oleskim domu kultury Zbliża się kolejna edycja Wielopokoleniowego Kolędowania w Oleśnie. » więcej 2019-12-31, godz. 09:00, Gospodarka Wywóz śmieci w Oleśnie droższy o 70 procent. "Gmina nie ma wpływu na ceny" Około 70 procent więcej zapłacą mieszkańcy gminy Olesno za wywóz odpadów komunalnych. » więcej 2019-12-30, godz. 16:30, Gospodarka Rada Miejska w Oleśnie przyjęła budżet na 2020 rok. Duża pula inwestycyjna i duże wydatki na oświatę 89 milionów złotych dochodów i 2 miliony nadwyżki przeznaczone na spłatę zobowiązań. Tak wygląda budżet gminy Olesno na 2020 rok, który jednogłośnie radni poparli na dzisiejszej (30.12) sesji. » więcej
93949596979899
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »