Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2020-03-21, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Burmistrz Olesna prosi o bardzo poważne traktowanie zaleceń dotyczących koronawirusa. "Niezbędna jest wielka dyscyplina" O solidarność, wyrozumiałość i cierpliwość apeluje do mieszkańców burmistrz Olesna w trudnym okresie walki z koronawirusem. » więcej 2020-03-20, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Pacjencie! Zanim wybierzesz się na badanie - upewnij się, że placówka jest czynna Laboratoria medyczne przy szpitalach w województwie opolskim zmieniają zasady przyjmowania pacjentów w okresie stanu epidemiologicznego. Większość z nich wykonuje badania tylko w nagłych przypadkach. » więcej 2020-03-19, godz. 21:00, Gospodarka Gmina Olesno znów skorzystała z rządowego wsparcia programu Maluch Plus Ponad 80 tysięcy złotych otrzymała gmina Olesno z rządowego programu Maluch Plus 2020 na utrzymanie 40 nowych miejsc żłobkowych. » więcej 2020-03-18, godz. 19:44, Wiadomości z regionu Oddział wewnętrzny szpitala w Oleśnie zamknięty. 3 osoby z podejrzeniem koronawirusa [NOWE INFORMACJE] Z dokumentu, do którego dotarło Radio Opole wynika, że dziś (18.03) dyrektor ZOZ w Oleśnie podjął decyzję o zamknięciu oddziału wewnętrznego. Powodem wydania decyzji jest obecność na oddziale 3 pacjentów z podejrzeniem koron… » więcej 2020-03-17, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Oleska mleczarnia dowiezie artykuły spożywcze do osób starszych i słabszych. "Zapomnijmy o formie płatności" Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie włącza się w pomoc ludziom starszym i mniej sprawnym wobec zagrożenia koronawirusem. Chodzi o dowóz artykułów spożywczych. » więcej
91929394959697
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »