Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2020-05-06, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Po przerwie otwarto żłobek i przedszkola w Oleśnie. Nieduże zainteresowanie pomogło w pierwszym dniu - Pierwszy dzień na szczęście był udany - tak Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, podsumowuje ponowne uruchomienie żłobka i przedszkoli w gminie. » więcej 2020-05-01, godz. 20:50, Wiadomości z regionu Raport dnia: 4 nowe zachorowania i 5 ozdrowieńców. Tak przedstawia się piątkowy (1.05) bilans na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dziś (01.05) potwierdzono kolejne 4 przypadki osób z koronawirusem w województwie opolskim. Od początku pandemii na Opolszczyźnie liczba chorych wzrosła do 399, z czego aktualnie zakażonych jest… » więcej 2020-04-29, godz. 11:59, Wiadomości z regionu Olescy policjanci zatrzymali włamywacza. Okradł sklep obuwniczy Do 10 lat więzienia grozi 22-latkowi za kradzież z włamaniem do sklepu obuwniczego w centrum Olesna. Mężczyzna wybił szybę w drzwiach, a następnie ukradł kasetę z pieniędzmi, laptopa oraz kamerę. Poszkodowany swoje straty wycenił na… » więcej 2020-04-26, godz. 13:36, Gospodarka Szkołę podstawową w Borkach Wielkich czeka szeroka termomodernizacja. Oleski magistrat pozyskał 800 tysięcy złotych 800 tysięcy złotych unijnej dotacji pozyskał Urząd Miejski w Oleśnie na szeroką termomodernizację Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich. » więcej 2020-04-23, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Kluczborka i Olesna otrzymają maseczki. "Ta akcja integruje" Maseczki ochronne dla wszystkich mieszkańców gmin Kluczbork i Olesno. Oba samorządy uruchomiły produkcję i dystrybucję sprzętu ochronnego. » więcej
86878889909192
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »