Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2020-06-01, godz. 10:00, Gospodarka 19 milionów złotych nie wystarczy na przebudowę oleskiej oczyszczalni. Najtańsza oferta przekracza 24 miliony 11 firm zgłosiło się do przetargu na gruntowną przebudowę oczyszczalni ścieków w Oleśnie. » więcej 2020-05-29, godz. 12:39, Wiadomości z regionu Kolejny pirat drogowy stracił prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym 25-letni mężczyzna pędził swoim bmw ponad 120 km/h w miejscowości Turza w gminie Dobrodzień. Namierzyli go policjanci patrolujący drogę krajową nr 46. » więcej 2020-05-19, godz. 13:00, Gospodarka Nowe umowy, 9 zadań. Kolejna transza pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych podzielona 7 drogowych zadań gminnych i 2 powiatowe będą zrealizowane ze wsparciem z Funduszu Dróg Samorządowych. » więcej 2020-05-13, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Mieszkaniec Olesna znalazł na osiedlu kiełbasę nafaszerowaną metalowymi wkrętami. Policja szuka sprawcy Ktoś rozrzucił w Oleśnie kiełbasę nafaszerowaną metalowymi wkrętami. Sprawę zgłosił jeden z mieszkańców, który spacerował z psem na osiedlu Słowackiego. » więcej 2020-05-08, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Czytelnicy chętnie odwiedzają oleską bibliotekę. Drzwi zostały ponownie otwarte w środę Ponad 100 czytelników i 380 wypożyczonych książek. To statystyki oleskiej biblioteki publicznej z środy (06.05), czyli pierwszego dnia po wznowieniu działalności w ograniczonym zakresie. » więcej
85868788899091
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »